A franciaországi elnökválasztás első fordulójában, vasárnap Emmanuel Macron a szavazatok 27,6 százalékát szerezte meg, megelőzve Marine Le Pent (23,4 százalék), valamint a harmadik helyen végzett szélsőbaloldali jelöltet, Jean-Luc Mélenchont, aki 22 százalékot kapott. Döntő jelentőségű lehet, hogy a második fordulóig hátra lévő két hétben Macron, illetve Le Pen miképpen tudja megnyerni Mélenchon szavazóit. Bár a szélsőbaloldali jelölt kérte, hogy ne támogassák Le Pen-t, többségük határozottan ellenzi a hivatalban lévő elnököt.
Az Ifop-Fiducial vasárnapi közvélemény-kutatása szerint is szoros lehet a második forduló eredménye, jelen állás szerint Macron 51-49 arányban nyerné meg a választást, ami hibahatáron belül van. Le Pen népszerűsége folyamatosan emelkedett az elmúlt hetekben, köszönhetően a szelídebb hangvételének. Ez lehetett az egyik magyarázata, hogy 2017-hez képest a piacok viszonylag későn, az első forduló előtti héten kezdték árazni a választások kockázatait – öt éve a 10-éves francia államkötvény hozama a némethez képest 80 bázisponttal volt magasabban, szemben a mostani 55 bázisponttal.
Le Pen imázsa meglehetősen eltér az öt évvel korábbitól, és bár hagyományosan fellép a bevándorlással szemben és a francia identitástudattal kapcsolatban, de mindez egy olyan programmal párosul, amelynek célja a nehézségekkel küzdő háztartások megsegítése. Programjában a hazai termékek és vállalkozók piacainak védelmét szorgalmazza, valamint lecsökkentené a minimális nyugdíjkorhatárt 60 évre azok esetében, akik 20 éves koruk előtt elkezdtek dolgozni. Továbbá eltörölné a 30 éven aluliak jövedelemadóját, valamint csökkentené az energiatermékek (üzemanyag, olaj, gáz és villamos energia) áfáját 20-ról 5,5 százalékra, hogy mérsékelje az energiaválságot. Emellett 5 év alatt 2 milliárd eurót költene a kórházi dolgozók fizetésének emelésére és további 10 ezer fő felvételére, valamint a tanárok fizetését is megemelné 15 százalékkal.
A külpolitika terén Le Pen elhatárolódott az orosz elnöktől, de a francia szuverenitás megerősítésére vonatkozó ígéretének megfelelően a NATO közös katonai parancsnokságából való kilépést javasolja.
Az Európai Unióval kapcsolatos álláspontja azonban mérséklődött, lemondott a kilépésről, ugyanakkor a Le Figaro értesülései szerint ígéretet tett, hogy csökkentené a közös kasszához való hozzájárulást. Ráadásul kitart amellett, hogy a francia jognak elsőbbséget kell élveznie az uniós szabályokkal szemben, és több ezer vámügynököt is alkalmazna az érkező áruk ellenőrzésére. Elemzők szerint azonban ezzel teljesen aláásná az egységes piacot.
Ezzel szemben a jelenlegi francia elnök kiáll az uniós tagság mellett, és fejlesztené Európa stratégiai autonómiáját a védelem, a technológia, a mezőgazdaság és az energia területén, és csökkentené a blokk más hatalmaktól való függőségét. A védelem terén például bár kiáll a NATO mellett, arra is törekszik, hogy az európaiak biztonsága kevésbé függjön az Egyesült Államok hadseregétől.
Mindemellett centralistaként mindkét oldalról kölcsönzött intézkedéseket – a jobboldalról újabb adócsökkentést ígért a cégeknek, több ezer új rendőrt és bírót, valamint a nyugdíjkorhatár 62 évről 65 évre emelését a nyugdíjrendszer hatalmas adósságállományának csökkentése érdekében, ami csökkentette népszerűségét és széles körű társadalmi elégedettlenséget váltott ki. Macron a segélyrendszert is központosítaná, és a munkanélkülieket heti 15-20 óra tevekénységre kötelezné, hogy hozzájussanak az ellátásokhoz. Baloldali intézkedésként pedig a nyugdíjminimum emelését és további egészségügyi szakemberek felvételét javasolta. A megélhetési kérdésekre azonban kevésbé fókuszált, a kampány során gyakran érte emiatt kritika.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.