Miközben az orosz olaj- és gázexport szankcionálása folyamatosan napirenden van, az orosz urán embargója nem merül fel túlságosan gyakran, ami nem is csoda, hiszen a nukleáris energiatermelés terén az orosz dúsított urán szerepe kiemelkedő – írja az Oil Price.
A Nukleáris Világszövetség szerint orosz eredetű a felhasznált dúsított urán több mint harmada, míg a Columbia Egyetem friss jelentése szerint az urándúsítási kapacitás több mint 46 százaléka orosz. Azonban a tanulmány szerzői szerint az orosz technológiával épült VVER erőművek – mint amilyen a paksi létesítmény is – azonban képesek nem orosz fűtőelemekkel is működni, amit a cseh Temelin és a bolgár Kozloduj példája is bizonyít. Karbantartásuk azonban problémásabb lehet.
Franciaország, az Egyesült Államok, Kína és Kanada rendelkezik jelentős nem használt dúsítási kapacitással, ám jelenleg egy másik, az atomtudósok újságjában megjelent írás szerint még az Egyesült Államokban is a reaktorok 16 százaléka orosz eredetű fűtőanyagok használ, míg ez az arány Európában több mint 20 százalék és az alternatívák száma is véges. Ráadásul egyre több ország gondolkodik egyfajta nukleáris reneszánszban a klímaváltozás hatásainak mérséklése céljából.
Az Egyesült Államokban számos felhívás érkezett belföldi dúsítási kapacitások növelésére, ez azonban akár 1 milliárd dollárba is kerülhet, de szakértők szerint az uránbányászat felpörgetésére is szükség lehet, ha a nyugat szeretne az orosz függőségtől szabadulni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.