Eladásba fordult az utóbbi hetek-hónapok dollárvásárlása a nemzetközi piacokon, az euró kulcsszinten tudott áterősödni, és ez használ a közép-európai devizáknak, köztük a forintnak. Az árfolyamokat elmozdító hírek ezúttal Ázsiából érkeztek.
Nem felejtik a piacokon, hogy várhatóan vágtában folytatódnak az amerikai kamatemelések, amelyek az idén a dollárt tovább erősítve ránehezedtek az ukrajnai háború miatt amúgy is stresszelő euróra és közép-európai fészekaljára is.
Ez a nyomás azt utóbbi napokban enyhült, mivel az Európai Központi Bank döntéshozói is egyre nagyobb hangerővel sürgetik az egységes valuta kamatainak a megemelését is, péntek óta pedig Ázsiából is jó hírek érkeznek.
Az euró néhány napja az 1,05-os kulcsszint felett tartja magát a dollár keresztben, és hétfőre áterősödött az 1,06-os vonalon is. Amikor a dollárt eladják, az egyéb mozgatók híján fel szokta húzni a mi régiónk devizáit is, és most is ezt történt.
A forint már erősödő ágban kezdte a kereskedést az euró ellenében, és az elmúlt egy hét legerősebb szintjeit ostromolta 382 környékén. Emlékeztetőül: a múlt héten, gyengülő ágban a 390-en túli régiókat is meglátogatta. Ugyanúgy reagált az euró izmosodására a zöldhasú ellen a złoty és a cseh korona is: erősödéssel.
A hétfői napon a dollár gyengülését keletről érkező hírek táplálták. Még mindig érezhető a kínai jegybank pénteki kamatcsökkentésének hatása, amely nem gyújtja be a kínai gazdaság motorjait, de feléleszti a reményeket, hogy a monetáris és költségvetési döntéshozók szembeszállnak a világ második legnagyobb gazdaságának lelassulásával. Hasonló reményeket kelt, hogy Sanghajban enyhül a járvány nyomása, sőt a fontos gazdasági övezet június 1-re visszatér a normál kerékvágásba. Ugyanakkor messze nem egyértelmű a kép, mert Pekingben meg emelkedik a Covid-esetek száma, és ennek megfelelően – hiszen a kormányzat nem enged a járvánnyal szembeni zéró tolerancia politikájából – a kínai részvényindexek eséssel zártak. A réz ára viszont Londonban kéthetes csúcsra emelkedett a remények hatására, hogy a világ legnagyobb rézfogyasztója, Kína felpörög és növeli keresletét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.