Ukrajnában a hadi helyzet az elmúlt hetekhez képest nem változott radikálisan. Mariupol, a legfontosabb azovi-tengeri, félmilliós kikötőváros elesett. Ugyanakkor a fokozódó nyugati fegyverszállítások növelik a veszélyét az esetleges Oroszország–NATO-összecsapásnak – amelyet Joe Biden amerikai elnök mindenképpen szeretne elkerülni. Ukrajna valószínűleg nem kap olyan tengerentúli támadófegyvereket (M142 HIMARS rakéta-sorozatvetőket), amelyekkel elérhetné az oroszországi nagyvárosokat. Mindenképpen jó hír, hogy Mark Milley amerikai vezérkari főnök felhívta orosz kollégáját, Valerij Geraszimovot, akivel szakkérdésekről, a hírek szerint a közvetlen konfliktusok elkerülésének a módjáról, a kapcsolattartásról beszélt.
Amerika hadiipara kiaknázza az ukrajnai háborúban rejlő lehetőséget az orosz globális fegyverexport visszaszorítására. Jessica Lewis, a washingtoni külügyi tárcánál a politikai-katonai témákat felügyelő miniszterhelyettes a minap a szenátus külügyi bizottsága előtti meghallgatásán kijelentette: „Alkalmunk nyílik rá, hogy támogassunk más államokat az oroszországi hadieszközöktől való megszabadulásban.” Hozzátette, hogy az USA-nak élnie kell a lehetőséggel, amelyet Ukrajnában az inváziós erők gyenge szereplése, az utánpótlási láncok kudarcai kínálnak. „Szétkürtölhetjük a világban a szövetségeseinknek, barátainknak: nem bízhattok Moszkvában mint katonai-hadiipari partnerben” – mondta. (A defensenews.com amerikai szakportál szerint az Oroszországi Föderáció az Egyesült Államok után a második legnagyobb fegyverexportőr a világon. Más források ezt vitatják, és Kínát teszik a második helyre.)
A hatodik uniós szankciós csomag, amely elsősorban az olajembargóra irányul, továbbra is problémás. A Kreml vezetői közben a markukba nevetnek. A médiában nagy súlyt kaptak azon hírek, amelyek szerint a büntetőintézkedések ellenére az oroszok többet kerestek az európai energiaexporton, mint a háború előtti időszakban. Becslések alapján Moszkva napi 200 millió dolláros bevételhez jutott a fegyveres konfliktus kirobbanása óta, miközben elemzők szerint a háború napi 180 millió dollárjába kerül az orosz államnak.
Moszkva – nyilvánvalóan a Helsinki NATO-csatlakozási szándékára adott válaszként – elzárta a Finnországba irányuló földgázszállításokat.
Európa felbolydult, a figyelem most a gáztárolókra irányul. Az EU is támogatja azon törekvéseket, hogy töltsék fel e létesítményeket (nem feltétlenül oroszországi gázzal, még azokat sem, amelyek a Gazprom felügyelete alatt működnek). Ausztriában bizonytalan a helyzet a cégóriás által fenntartott haidachi (Salzburg melletti) hatalmas tároló körül. Bécs bejelentette: leválasztják a németeket (akik eddig kizárólagos joggal használták az objektumot), és csak az osztrák fogyasztókat kapcsolják rá a készletre. Egyesek (rész)államosításról beszélnek.
Németország is keresi az olcsó oroszországi gáznak, a német gazdaság versenyképessége egyik titkának a kiváltóját. A minap a katari emírrel írtak alá barátsági szerződést. A közel-keleti ország minden, csak nem egyszerű partner – írja a Spiegel, emlékeztetve rá, hogy az autokrata emír állama az iszlamista terrormozgalmakat is támogatja. A déli Pars-mezőről (Perzsa [Arab]-öböl) származó katari LNG nagyon drága, és az ezzel való ellátás bizonytalan. Olaf Scholz német kancellár pedig Afrikában, -Szene-gál-ban keres új gázszállító partnereket – innen sem lesz egyszerű Németországba juttatni az energiahordozót.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.