Afrika legnagyobb dohánytermesztője, Zimbabwe számára is feltűnt, hogy a világ jelentős részén visszaszorulóban van a cigaretta és társainak a népszerűsége, ezért az orvosi kannabiszra fogadva próbálja átalakítani mezőgazdaságát – derül ki a Reuters összeállításából.
Az ország 2018-ban legalizálta a gyógyászati célú kendert, azt remélve, hogy annak segítségével az exportot is képes lesz növelni, így 57 engedélyt is kibocsátott az ország.
A termesztéssel járó szabályok azonban nem nevezhetőek különösebben enyhéknek, így
a szükséges tőkét és technológiát külföldi (legtöbb esetben amerikai) cégek biztosíthatják.
A hírügynökségnek nyilatkozva az egyik gazda arról beszélt, hogy kilónként akár 25 dollárt – a dohányért kapott összeg 5-6-szorosát – is kaphat a termésért, ami azt jelenti, hogy az ország egy zöld aranybányán ül.
A Barclays elemzői is hasonló véleményt fogalmaztak meg, szerintük
a szektor értéke 2028-ra 272 milliárd dollárra nőhet,
ebből a zimbabwei pénzügyminiszter, Mthuli Ncube szerint hazájának legalább 1 milliárd dollárnyit meg kellene szereznie, ami több, mint amennyit az afrikai ország a dohány kivitelén keres.
Zimbabwének azért is sietnie kell az átállással, mert a bizonyítottan káros dohányzás visszaszorítását világszerte próbálják elérni, miközben a kannabisz egyre inkább teret nyer, mint kevésbé káros alternatívája a füstölésnek és a kenderből kivont, nem pszichoaktív CBD-t sokan tartják számos betegség természetes gyógyírének.
A kender termesztésével kapcsolatban azonban számos kihívással is szembesülniük kell a zimbabwei gazdáknak, így például a gyógyászati célú termesztéshez szükséges organikus minősítés eléréséhez üvegházakat kell létrehozniuk. Ennek a költségei pedig rendkívül magasak, az egyik termesztő szerint csupán a szerkezeti alapok felépítése 500 ezer dollár lehet, és ebben az olyan költségek, mint az öntözőrendszer, vagy épp a magok nincsenek benne.
Éppen ezért van a gazdáknak külföldi befektetőkre szükségük, hiszen mindössze egyetlen hektár termesztési költsége 2,5 millió dollár lehet. A termesztők nem véletlenül lobbiznak tehát a kormánynál a szabályozások enyhítéséért. Ugyanakkor a helyi, Zimbabwe Ipari Kender Tröszt alapító-vezérigazgatója, Zorodzai Maroveke arról beszélt, hogy az orvosi célú termesztés során számos hiba csúszhat be, ezért az kockázatos. Azonban siker esetén a jutalom is jóval magasabb, mint az ország más mezőgazdasági terményei – mint a dohány vagy a kukorica – esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.