Az egyik észak-afrikai gázmező, mely az orosz gáztól szabadulni igyekvő Európa ellátásának lehet a záloga, közvetlen ellentétben állhat az uniós klímacélokkal – írja a Bloomberg.
Az algériai mezővel kapcsolatos problémák azonban nem újkeletűek, hiszen a valenciai egyetem által vizsgált műholdas adatok szerint már 4 évtizede ömlik a széndioxidnál jóval erőteljesebb üvegházhatású gáz a légtérbe. Algéria az EU harmadik legnagyobb gázszállítója Oroszország és Norvégia után, az import 8 százalékát adva.
A metánszivárgás fő forrása a Hassi R'Mel kompresszorállomás, mely miatt az észak-afrikai ország a harmadik legnagyobb metánintenzitású a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) által vizsgált olaj és gáztermelő országokból és Hassi R'Mel az egyik fő metánkibocsátó globálisan is. Noha az unió igyekszik a szivárgásokat visszaszorítani a kontinensen és az ellátási láncon belül, az orosz gázfüggőség felszámolása érdekében tett erőfeszítések miatt most Algéria sokkal jobb tárgyalási pozícióba került, így a nyomásgyakorlás is nehezebbé válhat a kérdésben.
A széndioxidnál 84-szer nagyobb növekedést okozó metán légkörbe szabadulásának megakadályozása egyre több kormány számára fontos, ám Algéria nem csatlakozott a COP 26-on ahhoz a több mint 100 országhoz, mely a kibocsátás 30 százalékos csökkentését ígérte 2030-ig.
A mezőt üzemeltető állami olaj és gázvállalat, a Sonatrach mindenesetre azt állítja, hogy az elszabaduló metánnal kapcsolatos saját becslései szerint annak mértéke jóval alacsonyabb, mint amit mások állítanak. Tufik Hakkar a cég vezérigazgatója szerint évi 9 milliárd köbméterről évi 3 milliárd köbméterre sikerült csökkenteni az elszivárgó gázok mennyiségét. Ráadásul a cég és a Világbank találkozóján az is elhangzott szerinte, hogy a becslésre használt módszerek is megfelelőek. A cég az ország űrhivatalával közösen készített becsléseket is hamarosan közli, mely eredmények egybevágnak a földi megfigyelésekkel.
Mivel a műholdak sokszor csak 24 óránként képesek felvételeket készíteni, ezért nehéz pontos becsléseket adni a mezők kibocsátásáról. A valenciai egyetem kutatói a kompresszorállomásnál óránként 4,5 tonnára (évi 39420 tonna) teszik becslésüket, míg a Kayrros SAS szerint egy év alatt 939 ezer tonna metán szabadult el a mezőben. Mint látható a két becslés között nagyságrendi mértékű a különbség, azonban az utóbbi 17 millió amerikai autó éves kibocsátásának felel meg.
Az EU korábban jelezte, hogy hajlandó egy gyűjtsd össze és kifizetjük sémára, melynek keretében pénzügyi ösztönzőkkel vennék rá a különböző szállítókat arra, hogy ne engedjék a légtérbe a fölösleges metánt. Évente nagyjából 46 milliárd köbméter gázt lőnek ki a légkörbe világszerte az olaj és gázvállalatok, biztonsági szempontból vagy épp azért mert ez egyszerűbb, mint kezdeni vele valamit az olajtermelés során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.