Aláírta a francia űrügynökség az Artemis-egyezményt, amely meghatározza a Holdon való jövőbeni tevékenységek alapelveit. A Le Monde francia napilap értesülései szerint várhatóan 2025 körül indítják el az első expedíciót. Ezzel Franciaország lett a 20. ország, amely csatlakozott az Egyesült Államok vezette holdkutatási kezdeményezéshez – a projekt tagjai többek között Kanada, az Egyesült Királyság, Ukrajna, Izrael, az Egyesült Arab Emírségek és Brazília is.
A francia űrügynökség, a CNES vezérigazgatója, Philippe Baptiste Washingtonban, Bill Nelson NASA-adminisztrátor jelenlétében írta alá az Artemis Accords néven ismert nyilatkozatot, amely egy új nemzetközi keretrendszert biztosít a világűr és más égitestek békés és átlátható felfedezéséhez. Az aláíró országok tucatnyi alapelvet követnek, többek között vállalják az átláthatóságot, a segítségnyújtást vészhelyzet esetén, a tudományos adatok megosztását és a történelmi helyszínek megőrzését is.
Az azonos nevű amerikai program célja, hogy 2025 körül, több mint 50 évvel az Apollo 11 történelmi holdraszállása után űrhajósokat küldjön vissza a Holdra, hogy az emberiség tartósan megvethesse a lábát az égitesten.
A projekt keretében egy űrállomás megépítését is tervezik, a Lunar Gateway-t, amely a Hold körül keringő többcélú előőrsként szolgál majd, és segítségével az emberiség felfedezheti a Naprendszer távolabbi pontjait is. Annak érdekében, hogy Franciaország kimutassa elkötelezettségét, a Lunar Gateway Esprit kommunikációs és üzemanyagtöltő modulját például a francia-olasz Thales Alenia Space repülőgépgyártó vállalat tervezi.
A 2020 májusában kiadott egyezményt nem írta alá sem Kína, sem Oroszország, hanem inkább közös holdállomás megépítését tervezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.