A világ legfejlettebb és legnagyobb feltörekvő gazdaságait tömörítő G20-országok egészségügyi- és pénzügyminiszterei keddi jogjakartai tanácskozásukon egy új pénzügyi alap létrehozásában állapodtak meg, amely a jövőbeli világjárványok elleni küzdelmet segítené elő.
A yogyakartai találkozón a miniszterek az úgynevezett pénzügyi közvetítő alap (FIF) részleteit dolgozták ki, amelyet a Világbank és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közösen irányít majd.
Sri Mulyani Indrawati, Indonézia pénzügyiminisztere a találkozó utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy amennyiben
a Világbank Igazgatótanácsa június 30-i ülésén jóváhagyja, a FIF attól a naptól kezdve működésbe lép.
Az Egyesült Államok, az EU, Indonézia, Németország, Szingapúr, valamint a londoni székhelyű Wellcome Trust jótékonysági alapítvány összesen 1,1 milliárd dollárnyi (412,2 milliárd forint) hozzájárulást ígért az FIF-hez.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a kétnapos találkozó elején felhívta az országok figyelmét, hogy ne bízzák el magukat a koronavírus-járványt illetően.
A főigazgató szerint félrevezető lehet azt gondolni, hogy a pandémia véget ért,
s a szervezet nevében aggodalmát fejezte ki a tesztelés és genetikai szekvenálás elmaradása miatt, mivel az új variánsok kialakulása továbbra is valós kockázatot jelent.
A nyugati országok képviselői a találkozó kezdetén elítélték az Ukrajna elleni orosz támadást, Oroszország egészségügyiminiszter-helyettese, Oleg Szalagaj azonban felszólította a résztvevőket, hogy ne politizálják át a G20 egészségügyi platformját, maradjanak hűek a feladatukhoz és az egészségügyet vitassák meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.