Búcsút inthet az 5 százalék feletti növekedési ütemnek Kína az elkövetkező időszakra, a Bloomberg szakértői szerint már nem lesz ugyanolyan a kelet-ázsiai nagyhatalom gazdaságának fejlődése, mint 2019 ezelőtt. A befektetők azonban továbbra sem fordítanak hátat az országnak, annak ellenére, hogy az elmúlt években Peking zéró Covid politikája, valamint a kínai vezetés szigorú fellépése a magánvállalkozások ellen hátráltatta a gazdaság helyreállítását és akadályozta a vállalatok zavartalan működését.
A régióval foglalkozó közgazdászok szerint is egyre borúsabbak a kilátások, az új norma az 5 százalék alatti – 2-5 százalék körüli – növekedés lehet az elkövetkező években, és a vállalati profitok is mérsékeltebb ütemben emelkedhetnek.
Szerintük a kommunista párt prioritásaihoz igazodó befektetők könnyebben boldogulhatnak, főleg az olyan területeken, mint a zöld energia és az infrastruktúra. Ezt a multinacionális vállalatok is látják, így az ország erősödő belföldi felvevőpiaca és az egyre népesebb középosztály miatt nem vonulnak ki tömegesen Kínából, inkább diverzifikálják ellátási láncukat.
Stephen Roach, a Yale Egyetem professzora szerint a fő probléma, hogy Hszi Csin-ping elnöksége alatt eltolódott a filozófia az 1970-es évek végén elindított fogyasztók és szolgáltatások által vezérelt megközelítéstől – amelynek köszönhetően az elmúlt 40 évben látványosan fejlődött a gazdaság – egy olyan ideologikus megközelítés felé, amely az elnök személyes erejét helyezi a központba.
Fitch: felére eshet idén a kínai gazdaság növekedéseA háttérben főként a koronavírus omikron variánsának megfékezésére érvénybe léptetett kínai korlátozások állnak. |
Ráadásul mindeközben számos ellenszéllel kell megbirkózniuk, akárcsak a demográfiai mutatók, a pandémia, vagy a magánszektor internetes platform-cégekre nehezedő szabályozási nyomás. A professzor szerint csodával érne fel, ha Kína bruttó hazai terméke idén képes lenne a 4 százalékos növekedésre.
Diana Choyleva, az Enodo Economics londoni kutatócég közgazdásza még ennél is komorabban látja a helyzetet, szerinte még ha sikerrel is jár az ország 33 pontos gazdaságélénkítő csomagja, idő kell, hogy az intézkedések kifejtsék a hatásukat, így két-három éves távon a kínai reál-GDP növekedése átlagosan 2 százalékos lehet.
Amennyiben igaza van, ez lehet az első alkalom 1976 óta, hogy Kína éves növekedési üteme elmarad első számú riválisától.
Noha az Egyesült Államok is küzd a magas inflációval, továbbra is az erős munkaerőpiac és a fogyasztói kiadások hajtják a gazdaság növekedését, így 2,8 százalékos GDP-növekedést várnak idén.
A közgazdászok közül egyedül Ming Ming, a kínai jegybank egykori tisztviselője nyilatkozott pozitívan, szerinte az ingatlanszektor, valamint az fejlett gyártási technológiákkal felszerelt ipar segíthet talpra állítani a gazdaságot az elkövetkező két-három évben. Ráadásul a kínai államkötvény-piac is nagyon stabil, és egyre elterjedtebb a jüan használata is a globális kereskedelemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.