A brit háztartások reáljövedelme immár negyedik negyedéve folyamatosan csökken, ilyen hosszú sorozatra legutóbb 1955-ben volt példa. A brexitet követően az életszínvonal romlása tehát szemmel látható, a brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtöki adatai szerint a háztartások rendelkezésére álló jövedelem 1,3 százalékkal marad el az egy évvel ezelőttihez képest.
A háztartások megtakarítási aránya maradt 6,8 százalékon, azaz a megszerzett jövedelemből átlagosan ennyit tesznek félre a családok. A reáljövedelem csökkenéséért a megugró infláció az első számú felelős, ennek az értéke folyamatosan nő, s a helyzet romlását vetíti előre, hogy májusban már a 9,1 százalékot is elérte a pénzromlás éves üteme.
Másfelől áprilistól újabb adóemelések léptek hatályba, valamint az ismét feljebb srófolt energiaárak is rendesen apasztják a háztartások jövedelmét. Mindent egybevetve a második negyedévben gyorsulhat a jövedelemcsökkenés mértéke.
A közhangulat emiatt egyre rosszabb Nagy-Britanniában, és egyre nagyobb nyomás nehezedik Boris Johnson miniszterelnökre, hogy tegyen érdemi lépéseket az infláció megzabolására, valamint a recessziós veszély csökkentésére.
Az ONS egy szintén csütörtöki közleményében megerősítette a brit GDP első negyedévre szóló 0,8 százalékos bővülési becslését, ennyivel nőtt a kibocsátás 2021. évzáró negyedévéhez képest. A második negyedévben a bizonytalan helyzetre válaszul a lakossági fogyasztás is mérséklődött, emiatt a Bank of England már visszaesést vizionál az április–június közötti időszakra az első negyedévihez viszonyítva.
Közreadták az első negyedév fizetési mérlegét is, eszerint a deficit a GDP 8,3 százalékának felel meg, összege pedig 51,7 milliárd font. Ilyen nagy negyedéves mínuszt még nem mutatott ki az ONS. A befektetések egyenlegében a korábbi többlet 17 milliárd fontos mínuszba csapott át. Az igazi csapást a fizetési mérlegre az energiaimport drágulása mérte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.