A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 1,25 százalékra emelte az alapkamatot a Bank of England (BoE) monetáris tanácsa. A BoE december óta immár ötödik alkalommal, minden egyes ülésén emelte az alapkamatot, Nagy-Britanniát ugyanis a Reuters értékelése szerint még a legtöbb fejlett ipari országnál is nagyobb mértékben fenyegeti a magas infláció és a nullaszázalékos növekedés vagy recesszió veszélye.
A gazdaság már mutatja a lassulás jeleit, a GDP a várt gyenge bővülés helyett 0,3 százalékkal zsugorodott áprilisban, és vészesen közel került a technikai recesszióhoz.
A helyzet pedig várhatóan tovább romlik, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) előrejelzése szerint is az Egyesült Királyságban lesz a legkisebb a gazdasági növekedés jövőre a vezető ipari államok között. Így nagy bizonytalanságot okoz, vajon milyen gyorsan képes a BoE az idén szigorítani, hogy megfékezze az árak növekedését, anélkül, hogy további károkat okozna a gazdaságnak.
Az infláció negyvenéves csúcsra ugrott áprilisban. Bár a májusi adatokat csak a jövő szerdán hozzák nyilvánosságra, de az előrejelzések szerint a fogyasztói árak emelkedésének üteme éves bázison marad ezen a szinten, és a BoE számításai szerint az év folyamán meghaladja majd a tíz százalékot is – vagyis több mint ötszöröse lesz a bank kétszázalékos inflációs céljának.
A font jelenlegi gyengülése és az importköltségek – elsősorban a kőolaj és a földgáz árának – emelkedése miatt azonban az sincs kizárva, hogy ez a prognózis túl alacsonynak bizonyul majd.
A brit inflációs probléma részben az ország belföldi áramár-szabályozási mechanizmusában rejlik, amelynek következtében az áremelkedés valószínűleg tovább tart, mint máshol. Emellett Nagy-Britanniában is súlyos munkaerőhiány van, a munkaadók így kénytelenek jelentősen magasabb fizetést ajánlani, ami megint csak pörgeti az inflációt. Tovább súlyosbítja a helyzetet a brexit befejezetlen és az északír protokoll miatt ismét feszültebbé vált ügye. A vita további élesedése nagyobb kereskedelmi akadályokhoz és magasabb árakhoz vezethet. Ehhez jönnek még az ellátási láncok zavarai, amelyek világszerte érezhetők. Ágazati szervezetek szerint az élelmiszerár-infláció például a jelenlegi hét százalékról 15-re ugrik a következő hónapokban a hús, a gabona, a tejtermékek, a gyümölcsök és zöldségek drágulása miatt, és a magasabb árak akár a jövő év közepéig is maradhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.