Versenyt vívnak egymással a diagnosztikai vállalatok a majomhimlő tesztek kifejlesztésében, azt remélve, hogy a koronavírus járvány levonulásával megcsappanó bevételeiket részben pótolni tudják. A helyezkedés májusban kezdődött, hasonlóan 2020 elejéhez, amikor a gyógyszergyártók sora próbálta feltalálni a Covid–19 vírus kimutatásához szükséges formulát, amely utóbb sok milliárd dollárt hozott a sikerrel járó cégeknek. Utóbbiak közül például az amerikai Abbott 2021-ben 24,5 százalékkal 43 milliárd dollárra növelte a forgalmát, a pluszbevétel tetemes részét a koronavírus tesztkészlet-ek eladása hozta.
A majomhimlő-tesztek iránti igény azonban töredéke lehet annak, mint ami a Covid–19 esetében volt, hiszen az afrikai vírus kevésbé fertőző és a tünetei is sokkal enyhébbek.
Jellemzően szoros érintkezés útján terjed, és influenzaszerű tüneteket, valamint gennyes bőrelváltozásokat okozhat, amelyek általában heteken belül maguktól elmúlnak. Ráadásul ellentétben a koronavírus hirtelen megjelenésével, már léteznek olyan vakcinák, kezelések és tesztek, amelyek segíthetnek megfékezni a kór terjedését. S mivel a feketehimlő- és majomhimlővírusok szorosan rokonságot mutatnak, így a himlőoltás első generációja akár 85 százalékos védettséget adhat a majomhimlő ellen az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint - írja a Reuters.
A közgazdászok szerint a tesztgyártóknál az új piaci lehetőség tompíthatja, de nem pótolhatja a Covid–19 diagnosztikai eszközök lassuló eladásaiból eredő profitkiesést.
A világ egyik legnagyobb biotechnológiai vállalata, a Roche például 1,9 milliárd svájci frankos bevételt ért el Covid–19 tesztek értékesítéséből az első negyedévben, ehhez képest 2022 egészében összesen 3 milliárd svájci frankkal számolhatnak a Barclays elemzői szerint.
Május eleje óta mintegy 30 ország több mint 550 megerősített majomhimlős esetet jelentett, és sehonnan sem számoltak be halálesetről.
Hamarosan érkezhet a majomhimlő elleni vakcinaA Bavarian Nordic gyógyszergyártó a feketehimlő elleni vakcináját terjesztené ki a majomhimlőre. |
A szakértői vélemények eltérőek az esetszámok növekedését illetően, a WHO a fertőzések számának emelkedésére számít, és figyelmeztetett, hogy a terjedés felgyorsulhat a nyári fesztivál- és turistaszezon beköszöntével. Ezzel szemben Marco Cavaleri, az Európai Gyógyszerügynökség osztályvezetője szerint nem nőnek számottevően az esetszámok, ugyanakkor jelezte, hogy az EU gyógyszerhatósága tárgyalásokat folytat a Bavarian Nordic gyógyszercéggel, hogy esetleg alkalmazzák a himlőoltásukat.
Egyes országok, amelyek csupán néhány esetet regisztráltak – köztük Svájc és Hollandia –, egyelőre elegendő kapacitással rendelkeznek a majomhimlő tesztelésére. Eközben Nagy-Britannia, ahol közel 200 esetet regisztráltak, kapacitásbővítésen dolgozik. Akárcsak a koronavírusnál, itt is kétféle teszt használható: a PCR és az antigén tesztek. A WHO szerint a majomhimlőt leginkább a PCR lenne képes kimutatni, az antigén tesztek esetenként téves eredményt hozhatnak, azonban egyelőre nincsen kiterjedt kutatási háttérrel rendelkező teszt a piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.