Egy évtizede nem emelt kamatot az Európai Központi Bank és irányadó kamata az 2010-es évek közepe óta a nullán áll. Ez a csütörtöki - rendhagyó módon nem Frankfurtban, hanem Amszterdamban tartott - ülésen is így maradt, az esemény azonban mégis vízválasztó, mert a bank hivatalosan is véget vetett a laza monetáris politika hosszú korszakának, és felkészített rá, hogy a következő döntése már a kamatok emelése lesz.
Több év után, a következő három hétben az EKB véget vet APP néven ismert pénzbőség-teremtő kötvényvásárlási programjának, és negyed százalékpontos júliusi kamatemelésre készül.
Alig fél éve a bank még kevés aggodalmat mutatott az árak középtávú alakulását illetően, mai közleménye azonban ezzel a mondattal kezdődött:
A magas infláció mindannyiunk számára kiemelkedő kihívás.
Ugyanezzel a mondattal kezdte beszámolóját a döntésekről sajtótájékoztatóján Christine Lagarde, az EKB elnöke is.
Az euró dollárral szembeni árfolyama közvetlenül a döntések bejelentése után fel-le ingázott - eközben a forinton nem csökkent a nyomás -, a 10-éves német államkötvény hozama azonban folytatta az emelkedést, és ma szokatlanul nagyot, majdnem 10 bázispontot emelkedett, 1,444 százalékra, a német DAX részvényindex pedig esett, és fél órával a bejelentés után több, mint egy százalékos veszteségnél tartott.
A piacokon feszülten várták Lagarde sajtótájékoztatóját, és az elnök kommentárjai gyorsan 1,075 környékéről 1,077 régiójába erősítették az eurót. A forint eközben - amelyre gyakran hat pozitívan a dollár gyengülése - eközben az euró ellenében 396,6 környékéről egy egész forintot erősödött, de még így is veszélyesen közel maradt a 400 környéki rekordgyenge szintekhez.
Lagarde közölte: a bank közgazdászainak megítélése szerint az inflációs nyomás - amelyet megemeltek az ukrajnai háború negatív hatásai - az élelmiszer- és az energiaárakról más régiókra is átterjedt és intenzívebbé vált. Mivel a nem kívánt szintekre emelkedett infláció a bank teljes előrejelzési horizontján - 2024 végéig - a 2 százalékos cél felett marad, és a közeljövőben még tovább is nőhet, az EKB lépésekre szánta el magát a monetáris politika "további normalizálása" irányában. Július elejére véget ér a kötvényvásárlási program, bár sokkot nem akarnak okozni, ezért a lejáratokból származó pénzt továbbra is visszaforgatják a piacra, amíg ezt szükségesnek vélik.
Az inflációs cél követésével összhangban ugyanakkor a bank azt az iránymutatást nyújtja a kamatait illetően, hogy júliusban 25 bázisponttal megemeli a kamatokat. Szeptemberben az új fejleményektől és az akkori előrejelzésektől függően akár nagyobb emelés is jöhet, és a döntéshozók most úgy ítélik meg, hogy ez után is folytatniuk kell a fokozatos szigorítást. Az EKB azonban fenntartja, hogy a döntései rugalmasak lesznek, a bejövő adatktól és a kilátások változásaitól függnek - húzta alá Lagarde.
Júniusi előrejelzéseit már a közleménnyel egyidőben közzétette a bank: az inflációt magasabbnak, a növekedést gyengébbnek látják, mint korábban az ukrajnai háború hatásainak betudhatóan a gazdasági bizalomra, a fogyasztásra és a beruházásokra.
Az infláció a bank teljes előrejelzési horizontján a 2 százalékos cél felett marad, és a bank elismeri, hogy korábbi várakozása - amely szerint ideiglenes tényezők tornázták fel az inflációt - túl optimistának bizonyult. Idén 6,8 százalékos átlagos inflációra számítanak most az euróövezetben, ami magasan a márciusban jövendölt 5,1 százalék felett van. Jövőre 3,5, 2024-ben 2,1 százalékra mérséklődhet a drágulás üteme a bank új előrejelzése szerint.
Májusban 8,1 százalékos rekord inflációt mértek az eurózónában, és az EKB szerint csak a harmadik negyedévben éri el a csúcsot, majd csökkenni kezd. Az EKB nem lát visszaesést az euróövezeti gazdaság teljesítményében, de idei GDP-növekedési előrejelzését 3,7-ról 2,8 százalékra vágta. Csökkent a 2023-as előrejelzése is, 2,8-ról 2,1 százalékra, 2024-ben azonban 1,6 helyett 2,1 százalékos bővülésre számít most a bank.
Ami az euró dollárkurzusát illeti - ami alapmenetben a forintra is erőteljes hatást gyakorol -, még véget sem ért Lagarde sajtótájékoztatója, máris 1,072-ig, a bejelentések előtti gyengébb szintekig vonult vissza. A keresztet természetesen nem csak az óceán innenső oldaláról befolyásolják, hanem a túloldalán is, és az Egyesült Államokban, ahol pénteken új inflációs adatokat közölnek, és a jövő héten összeülnek a Federal Reserve döntéshozói is, várhatóan újabb kamatemelésről döntenek. Könnyen lehet, hogy a dollár visszavág. A forint és a többi közép-európai deviza számára ez rossz hír lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.