BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megijedt a francia gazdaság, veszélybe került Macron pozíciója

Egyre népszerűbb a baloldali unió, azonban programjukért nem rajong a párizsi tőzsde.

Kevesebb mint egy hete van Emmanuel Macron francia elnöknek, hogy meggyőzze választóit és megszerezze a parlamenti többséget, amely nélkül reformprogramja ellenállásba ütközhet. Az elnök centrista tábora most a június 19-i alsóházi választások második fordulójára készül, hiszen az első körben meglehetősen szoros versenyt futottak a baloldallal a rekordalacsony (47,2 százalékos) részvétel és a magas (52,5) tartózkodási arány mellett.

A belügyminisztérium végső összesítése szerint a centrista pártok szövetsége, az Ensemble! elnevezésű koalíció a szavazatok 25,75 százalékát szerezte meg vasárnap, míg a második helyen Jean-Luc Mélenchon NUPES blokkja végzett 25,66 százalékkal.

Ráadásul a baloldali tábor szerint megkérdőjelezhető a végeredmény, további mintegy 200 ezer szavazatról számoltak be, amelyeket szerintük nem vettek figyelembe a végeredménynél – írja a Bloomberg.

Annak ellenére, hogy a vasárnapi első szavazási forduló alapján végzett öt közvélemény-kutatás átlaga szerint Macron pártja és szövetségesei valószínűleg továbbra is a legnagyobb tömb maradnak az 577 fős Nemzetgyűlésben, drámaian csökkenhet a többségük az öt évvel korábbi eredményekhez képest. 

France's President Emmanuel Macron leaves the polling booth to casts his vote in French parliamentary elections at a polling station in Le Touquet, northern France on June 12, 2022. (Photo by Ludovic MARIN / POOL / AFP)
Fotó: LUDOVIC MARIN / AFP

Az abszolút többséghez összesen 289 képviselőre lenne szükség, a 44 éves centrista vezette csoportosulás pedig várhatóan 262–301 mandátumot szerezhet.

Mindeközben Jean-Luc Mélenchon baloldali szövetsége közel 164–208 mandátumot nyerhet el, a szélsőjobboldal 17–36-ot kaparinthat meg, a konzervatív republikánusok pedig legalább 40 helyet tudhatnak majd magukénak.

Abszolút többséggel Macron keresztülvihetné reformprogramját többek között a nyugdíjkorhatár 62-ről 65 évre emeléséről és az adócsökkentésről is. Enélkül azonban a kormány kénytelen lenne koalíciót alakítani vagy akár szavazatokat gyűjteni más táborokból. Ha a koalíció alakítása mellett döntenek, több miniszteri posztot is kellene adniuk a rivális pártoknak az együttműködés megszilárdítása érdekében. 

Mathieu Doiret, az Ipsos közvélemény-kutatója megjegyezte, hogy az elnök tábora jelenleg a legtöbb támogatást egy idős, jobbközép választói bázistól kapja, amely korábban a mainstream konzervatív pártra, a Les Républicainsra szavazott. Így ha nem szerezne abszolút többséget az Ensemble, akkor nagy eséllyel a Les Républicains párttal alakítanának koalíciót.

A koalícióalakítás mellett a centrista elnöknek más kihívásokkal is szembe kell néznie: ha a NUPES 185 képviselőhelyhez jut, akkor népszavazást követelhetnek, parlamenti vizsgálatokat írhatnak ki, és eláraszthatják módosító javaslatokkal a törvénytervezeteket.

Mélenchon szövetsége közölte, hogy elsődleges céljaik között lesz a jelentős minimálbér-emelés, a nyugdíjkorhatár 60 évre való csökkentése és az energiaárak befagyasztása, továbbá támogatják a pénzügyi tranzakciókra kivetendő adó bevezetését is. 

Az első fordulós eredmények láttán így hétfőn reggel zuhantak a bankok, az autógyártók és a luxustermékeket gyártó cégek részvényei Párizsban.

A Renault jegyzése 3,9, a Société Générale papírjai 3,7, a Kering részvényei pedig 3,1 százalékos gyengülésben voltak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.