Kína gazdasági szíve, Sanghaj lassan magához tér a járvány miatti zéró tolerancia által rákényszerített bezárkózásból. Pekingben is nagy reményeket fűznek a talpra álláshoz, mert a kommunista pártvezetés szemét szerfelett csípi a médiában terjedő megjegyzés, hogy az Egyesült Államok – hosszú idő után – ismét nagyobb tempóban fejlődhet, mint az ázsiai óriás.
Hszi Csin-ping, a „Mennyei Birodalom” mindenható vezetője két malomkő között őrlődik. Egyfelől közeleg az ősz, a pártkongresszus ideje. Ilyenkor illik jó gazdasági teljesítménnyel kilépni a több ezer küldött elé. Ugyanakkor ott van a nevéhez fűződő kezdeményezés, a zéró tolerancia alapján bevezetett járványhelyzet-kezelés, amelyet szintén figyelembe kell vennie. Hogy melyik szempont kerekedik felül, az sokban meghatározza Kína jövőjét.
Sanghaj visszatérése a gazdasági folyamatokba jelentősen javít a helyzeten – írja a South China Morning Post (SCMP), a befolyásos hongkongi napilap. Ennek is köszönhetően ez év májusában az iparban mért beszerzésimenedzser-index (PMI) az áprilisi 47,4-ről 49,6 pontra nőtt.
Még optimistább várakozásokat tükrözött a szolgáltató szektorra vonatkozó mutató, amely 41,9-ről 47,8 pontra emelkedett. (Az index 50 pont feletti értéke fellendülést, az alatti értéke lejtmenetet vetít előre.)
Mint az SCMP kiemeli, a gazdasági körökben továbbra is érezhető a bizonytalanság. Ennek fő oka: tartanak attól, hogy ha a koronavírus valamelyik formája ismét felbukkan – aminek elég nagy a valószínűsége –, a kormány megint túlreagálja a helyzetet. A kétségekre utal, hogy a PMI mindkét fenti kategóriában még az 50-es érték alatt van. Ennek alapján a gazdasági tevékenység továbbra is lanyhul, noha a lassulás üteme mérséklődik, ami jó jel – összegzett Csang Ce-vej, a Pinpoint Asset Management vezető közgazdásza.
Hasonló következtetésekre jutott a Kínában működő Brit Kereskedelmi Kamara. Elemzésükben megállapítják, hogy a gazdaság jó irányba mutató „fordulóponthoz” érkezett, de kiemelik, hogy az érezhető bizonytalanság elrettenti a külföldi beruházókat és a távol-keleti országban munkát vállaló magasan képzett külföldieket.
Kínában jelentős növekedési áldozatokat követel a zéró tolerancián alapuló járványkezelés, valamint a pártfőtitkár visszatérése a régi, Mao-féle politika egyes elemeihez. Ennek a politikának az elszenvedője az a városi felső középréteg, amely a kis- és középvállalati szféra mozgatórugója, s jeleskedik az új eszméknek-gondolatoknak a gazdaságba való átvitelében. A középosztály a hajtóereje továbbá a belföldi kereslet bővülésének, amely pedig a politikai vezetés egyik legfőbb prioritása.
A techszektort korlátozó lépések azt a fiatal műszaki értelmiséget is sújtják, amely a technológiai haladásnak, a mai Kína egyik alapvető erősségének az élvonalát képviseli. A szűk legfelső réteget, a döntő mértékben önerejükből, ügyességükből, tehetségükből a csúcsra, a milliárdosi státuszba jutottakat is elbátortalanítja az állami vezetés konzervatív irányba fordulása.
Sokat elárul a Forbes dollármilliárdosokról összeállított 2022-es listája. A kínai szárazföld (tehát Hongkongot és Makaót nem sorolva ide) szupergazdagjainak a száma jelentős mértékben visszaesett. Míg 2021-ben az amerikai kiadvány 626-ot regisztrált belőlük, az idén már csak 539-et. Ez, továbbá a kínai értékpapírok gyengülése a tőzsdéken azt eredményezte, hogy az ázsiai óriás milliárdosainak az összvagyona a tavalyi 2500 milliárdról erre az évre 1960 milliárd dollárra csökkent.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.