Hasonlóképp gondolkodnak a világgazdaság helyes irányáról a BRICS-országok vezetői Narendra Modi szerint. Az indiai elnök a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő gazdasági társulás éves fórumán – amelyet ezúttal online rendeztek meg – arról is beszélt, hogy a világ öt legnagyobb feltörekvő piaci gazdaságának befolyása jelentősen megnőtt az elmúlt években, amelyet a szervezet országai most ki is használhatnak.
A találkozónak ezúttal otthont adó Kína elnöke azzal a felszólítással nyitotta meg a virtuális találkozót még szerdán, hogy véget kell vetni a "politikailag motivált", nemzetközi gazdasági szankciókkal való visszaéléseknek.
A történelem megmutatta, hogy a hegemónia, a blokkpolitika és a blokkok közötti konfrontáció nem békéhez vagy stabilitáshoz, hanem háborúhoz és konfliktushoz vezet
– mondta Hszi Csin-ping, aki ezúttal sem bírálta Oroszországot az Ukrajna ellen indított háborúja miatt, és bár a NATO-ról sem tett említést, kritikusan szólt a katonai szövetségek bővítéséről és a biztonság mások kárára történő biztosításáról. A kínai elnök szerint le kell számolni a hidegháborús gondolkodásmóddal, és egy valóban nemzetközi alapú rendszert kell kiépíteni, az ENSZ vezetésével.
Kína együttműködése az ENSZ szervezeteivel meglehetősen rapszodikus: ahogy arról mi is beszámoltunk, a pekingi vezetés sokáig nem akarta beengedni az országba az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének ellenőreit, akik a koronavírus járvány eredetét próbálták volna feltárni az ázsiai országban. Az ENSZ emberi jogi főbiztosa csak nemrég, 17 év után kapott bebocsátást az országba, de ottani munkáját Hszi elnök azzal kommentálta: az emberi jogok kérdése minden ország belügye, abba nem kellene az ENSZ-nek beavatkoznia. |
A BRICS országcsoport tagjai eddig mind az Oroszországot sújtó, nyugati szankciók ellen foglaltak állást.
A BRICS más országai és Oroszország közötti kereskedelem az év eleje óta szárnyra kapott; a Vlagyimir Putyin által ismertetett számok szerint a csoport tagjai közötti kereskedelmi forgalom, a nyugati szankciók ellenére 38 százalékkal nőtt az év első negyedében. Az orosz elnök hangsúlyozta: Moszkva "átirányítja" a kereskedelmi forgalmát a "megbízható partnerei" felé. Ennek eredménye többek között az országok közötti élénkülő mezőgazdasági együttműködés, valamint az is, hogy India és Kína egyre több orosz olajat vásárol; csak májusban 11 százalékkal nőtt az orosz energiaimportjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.