A Csendes-óceán Pereme (RIMPAC) nevű haditengerészeti gyakorlat a legnagyobb a világon, az Egyesült Államok irányítja, és olyan szövetségesei vesznek rajta részt, mint Japán, Dél-Korea, Ausztrália, Új-Zéland, a Fülöp-szigetek, de NATO-szövetségesek is, mint például Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Hollandia. Washington szövetségese Tajvan is, amelyet Peking - noha nincs a fennhatósága alatt - Kína egyik tartományának tekint, és egyre jobban fenyegeti azzal, hogy katonai erővel bekebelezi. Ezenkívül Kína egyre agresszívabban próbál érvényt szerezni területi követeléseinek a Kelet- és a Dél-kínai-tengeren, amelyen más térségbeli országoknak, mint például a Fülöp-szigeteknek, is vannak területi követelései - jegyezték meg hírügynökségek.
A washingtoni kongresszus már decemberben az idén szeptemberig tartó katonai költségvetésről szóló törvényben felszólította Joe Biden amerikai elnököt, hogy hívja meg Tajvant is a gyakorlatra, de ő ezt egyelőre nem teszi meg, nyilvánvalóan azért, hogy elkerülje a kínai-amerikai feszültség további növekedését.
Maga Kína is részt vett a RIMPAC-en 2014-ben és 2016-ban, de azóta nem, mert Donald Trump elnöksége alatt megromlott a kapcsolata az Egyesült Államokkal.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetség minapi madridi csúcstalálkozóján kijelentette, hogy
Kína nem ellenfél, de komoly kihívás, mert rohamosan bővíti katonai erőit, és egyre jobban fenyegeti Tajvant. Ez arra kényszeríti a NATO-t, hogy fokozza együttműködését a csendes-óceáni térség országaival védelmi és más területeken is.
Az augusztus 4-éig tartó RIMPAC-en 38 hajó, négy tengeralattjáró, több mint harminc automata fegyverrendszer, 170 repülőgép és több mint 25 ezer katona vesz részt, köztük kilenc nemzeti szárazföldi hadsereg egységeivel. A helyszíne a Hawaii-szigetek és Dél-Kalifornia környéke.
Észak-Korea mint mindig, most is elítélte a gyakorlatot,
az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea alkotta trió fenyegetését látja benne. Ebből állítása szerint azt a következtetést kell levonnia, hogy tovább erősíti haderejét, és
folytatja nukleáris programját.
Észak-Korea szomszédai szerint már egy ideje egyébként is arra készül, hogy ismét nukleáris kísérletet hajt végre, öt év után először.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.