Az üzemanyagárak megugrása miatt hiány keletkezett az olyan vegyi anyagokból is, amelyeket például az autóalkatrészek és a gyógyszeripari termékek előállításában használnak. Ennek hatására tovább nő a nyomás az alapvető cikkek előállítási költségein is – írja a Financial Times.
A benzol, amelynek származékait gumi-, nejlon- és gyógyszeripari termékek előállítására használják, rekordmagasságra, tonnánként 1900 dollárra emelkedett a múlt hónapban Rotterdamban, majd július elején 1780 dollárra mérséklődött az ICIS árupiaci kutatóintézet adatai szerint. Más vegyipari alapanyagok ára, mint például a toluol és a xilol, amelyeket műanyag csomagolásokhoz és textíliák előállításához használnak, szintén rekordot döntött az elmúlt hetekben.
Az üzemanyagok ára is a történelmi csúcs közelében jár, annak ellenére, hogy a nyersolaj világpiaci ára jóval elmaradt a 2008-ban elért rekordártól.
Ráadásul a Brent nyersolaj hordónkénti ára több mint 120 dollárról hordónként 100 dollárra csökkent az elmúlt hónapban, amit a benzinárak várhatóan késéssel, de követnek majd. Ennek ellenére a finomított termékek elérhetősége továbbra is korlátozott maradhat.
A nyersolaj árának közelmúltbeli csökkenése ellenére a petrolkémiai elemzők szerint a magas üzemanyagárak arra ösztönözték a finomítókat, hogy soha nem látott mértékben használjanak magasabb feldolgozottsági szintű alapanyagokat a benzin előállításához.
Olyan ez, mintha tej helyett tejszínt öntenénk a kávéba – mondta Zubair Adam, az ICIS munkatársa, majd hozzátette, hogy ezzel tovább nőtt a petrolkémiai alapanyagok árára nehezedő nyomás, amely általában követi az olajár mozgását.
A megnövekedett ráfordítási költségeket azonban nem egyszerű áthárítaniuk a nagy petrolkémiai gyártóknak – mint a Royal Dutch Shell, a TotalEnergies, a német BASF vagy a Covestro és a szaúd-arábiai Sabic –, hiszen a fogyasztói kiadásokra kihatással van az infláció, és csökken bizonyos áruk iránt a kereslet – a háztartások próbálják mérsékelni kiadásaikat.
Sriharsha Pappu, az HSBC ágazati elemzői részlegének globális vezetője elmondta, hogy a termelési folyamataikban petrolkémiai alapanyagokat használó vegyipari gyártók általában profitálnak az inflációból, viszont most szenvedtek a növekvő költségektől és a fogyasztói bizalom elvesztésétől.
A legrosszabb dolog, ami történhet, hogy csökken a kereslet, miközben még mindig probléma van a kínálattal, ezért az árrések összenyomódnak– mondta.
Steve Jenkins, a Wood Mackenzie vegyipari tanácsadói üzletágának alelnöke szerint több repedés is megjelenhet az ellátási láncokon az elkövetkező hónapokban.
A magas petrolkémiai költségek miatt nagyobb költségoldali nyomás terhelheti az olyan divatcégeket is, mint az Inditex – a Zara tulajdonosa –, az Uniqlo vagy a H&M.
Nincs elegendő puffer a rendszerben ahhoz, hogy le tudjuk nyelni az emelkedő költségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.