Elkeseredett kirohanást intézett Oleg Usztenko, Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója a nyugati nagybankok vezetőihez, egy nekik írt levélben háborús bűnökkel vádolta őket. A többek között Jamie Dimonnak, a JPMorgan Chase és Noel Quinnek, az HSBC vezérigazgatójának elküldött levélben arra szólítja fel a bankárokat, hogy fejezzék be az orosz olajkereskedelem finanszírozását, és adják el részesedéseiket az állami tulajdonú orosz energiacégekben, így a Rosznyeftben és a Gazpromban.
A Financial Times (FT) által megismert levélben – amelyet többek között a Citigroup és a Crédit Agricole menedzserei is megkaptak –, a bankokat Kijev azzal vádolja, hogy hozzájárulnak a háború folytatódásához azáltal, hogy hitelezik az orosz olajszállításokat. Az ukránok azzal fenyegetőznek, hogy kizárják ezeket a bankokat a háború utáni újjáépítésből.
Usztenko az FT-nek nyilatkozva elmondta, hogy az ukrán igazságügyi tárca beperli a bankokat egy nemzetközi bíróságnál, ha vége a háborúnak. Hozzátette, hogy az ukrán titkosszolgálat adatokat gyűjt az orosz fosszilis energiahordozók exportját támogató pénzintézetekről.
Véleményem szerint háborús bűnöket követnek el, mert segítenek Putyin rezsimjének– mondta.
A levél szerint az HSBC és a Crédit Agricole részvénytulajdonnal rendelkezik a Gazpromban és a Rosznyeftben. A Citigroup a Lukoil és a Vitol pedig hitelvonalak nyitásával támogatja az olaj- és a gázexportot. A JPMorgan szintén a Vitol hitelezője, továbbá orosz leányvállalatán keresztül a Gazprom, a Szberbank és a Rosznyeft résztulajdonosa. A kijevi vezetés nagyon ki van akadva a JPMorganre, miután a befektetési bank a közelmúltban publikált egy elemzést, amely „sztratoszferikus”, hordónkénti 380 dolláros olajárat vizionált arra az esetre, ha bevezetik az ársapkát az orosz olajexportra.
A befektetési bank közleményben reagált a kijevi levélre. Leszögezte, hogy aktívan részt vesz az Oroszország elleni szankciókban. Az HSBC és a Citigroup tárgyalásokat folytat oroszországi érdekeltségei eladásáról. Az FT-nek néhány bankár név nélkül nyilatkozva megjegyezte, hogy
számos esetben lehetetlen megválni orosz érdekeltségeiktől, ugyanis számos részvény kereskedését felfüggesztették a helyi hatóságok.
A Vitol közölte, hogy oroszországi olajüzletének volumenét az invázió óta 80 százalékkal csökkentette, a maradék viszont nem ütközik a nyugati szankciók általi korlátokba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.