Kína határozottan cáfolja a hírt, hogy Hszi Csin-ping elnök meghívta volna a legfelsőbb európai vezetőket egy pekingi találkozóra - írta meg a Bloomberg. Ennek ellenére Hszi továbbra is arra vár, hogy lépések történjenek az Európa és Kína között fennálló feszültségek enyhítése érdekében.
Nem tudom, honnan származik ez az információ, de annyit elmondhatok, hogy ez egy álhír
– mondta kedden Csao Licsien, a kínai külügyminisztérium szóvivője, reagálva a South China Morning Post (SCMP) cikkére. Az újság még hétfőn írta meg, hogy Hszi meghívta a fővárosba Olaf Scholz német kancellárt, Emmanuel Macron francia elnököt, Mario Draghi olasz miniszterelnököt és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnököt még idén novemberben. A kínai újság egy az ügyben jártás személyre hivatkozott a cikkében és azt is írta, hogy az európai vezetők még nem adtak választ Hszinek. A Bloomberg megkereste az említett országok kormányait az üggyel kapcsolatban, de nem kapott választ a kérdésekre.
Amennyiben az SCMP értesülései mégis igaznak bizonyulnak, akkor egy novemberi látogatás egybe esne a G20-as csúcstalálkozóval, amit november 15-16-án rendeznek meg Balin. Ezzel együtt a Kommunista Párt kínai kongresszusa is akkortájt van időzítve, ahol Hszi a mérföldkőnek számító harmadik elnöki ciklusát alapozhatja meg.
Az európai vezetők fogadása a Nyugattal folytatott diplomácia visszatérését jelenthetné Kína és
Hszi Csin-ping számára, aki a pandémia kitörése, vagyis 2020 januárja óta nem hagyta el az országát.
Nemzetközi csúcstalálkozókon kizárólag videohívásokon keresztül vett részt. A járvány hónapjai alatt a Kínába érkező külföldi méltóságokat nem engedték be a fővárosba, hanem a Pekinget körülvevő településeken szállásolták el őket. Ez alól az olimpia volt egyedül kivétel, viszont a legtöbb nyugati ország a világversenyen diplomáciai szinten nem képviseltette magát.
Kína korábban fontos szövetségest látott Európában, akik segítségével azt remélte, hogy megelőzheti az Egyesült Államokat a gazdasági versenyfutásban. A kapcsolatok akkor romlottak meg, amikor az Európai Unió szankciókat vetett ki több kínai tisztségviselőre a Hszincsiangban történt emberijogi visszaélések vádjai miatt. Kína erre válasz szankciókkal reagált, illetve leállított több európai befektetést is. A diplomáciai szakadék akkor mélyült tovább, amikor egy áprilisi videócsúcson Nicolas Chapuis, az EU kínai nagykövete a siketek párbeszédének titulálta a Hszi és az uniós vezetők közötti tárgyalásokat. A problémát ekkor az jelentette, hogy Hszi nem volt hajlandó elítélni Oroszország Ukrajna ellen indított háborúját és az emberi jogsértéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.