Új rekordot döntöttek a lakásárak az Egyesült Államokban, júniusban 416 ezer dollárra, azaz több mint 170 millió forintra emelkedett az árak mediánja, miközben az eladások az ötödik egymást követő hónapban csökkentek, mivel a magasabb kamatlábak miatt sokaknak le kellett mondaniuk a vásárlásról.
Az Országos Ingatlanközvetítők Szövetsége szerdán tette közzé, hogy a használt lakás tranzakciók volumene 5,4 százalékkal estek vissza júniusban az előző hónaphoz képest, ami 2020 júniusa óta a leggyengébb ütem.
Az egy évvel korábbi adatokhoz mérten pedig 14,2 százalékos csökkenés figyelhető meg a múlt hónapban. Mindeközben a lakásárak országos mediánja tovább emelkedett, júniusban 13,4 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és elérte a 416 ezer dolláros szintet a májusi 408 ezer után.
A magasabb árak ellenére a lakások még mindig gyorsan fogynak. Az ingatlanok júniusban átlagosan csupán 14 napig voltak a piacon. Az eladó lakások száma is nőtt, a teljes készlet június végén csaknem 1,26 millió volt, május óta 9,6 százalékos a növekedés.
A The Wall Street Journal által megkérdezett közgazdászok 0,9 százalékos havi csökkenést vártak a használt lakások eladásaiban, amelyek a lakáspiac nagy részét adják.
A Freddie Mac jelzálog közvetítő szerint a 30 éves lejáratú fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamata 5,51 százalék volt június utolsó napján, szemben az egy évvel korábbi 2,88 százalékkal.
A jelzálogbankár-szövetség szerdai külön közleménye szerint az emelkedés miatt a jelzáloghitel-kérelmek zsinórban harmadik hete csökkentek, és 2000 óta a legalacsonyabb szinten voltak.
A magasabb jelzáloghitel-költségek részben a Federal Reserve agresszív kamatemelésének a következményei, intézkedésével a Fed a júniusban 9,1 százalékra gyorsult inflációt igyekszik megfékezni. A rekordmagas számokat látva a Fed tisztviselői júniusban háromnegyed százalékponttal emelték a kamatokat, ami 1994 óta a legnagyobb növekedés. Ráadásul valószínűleg a jövő heti ülésükön is hasonló lépést tesznek.
A Redfin ingatlanközvetítő cég szerint júniusban függőben lévő lakásvásárlási szerződések csaknem 15 százaléka meghiúsult, ami 2020 áprilisa óta a legmagasabb érték (akkor a Covid–19 világjárvány zavarta meg a piacot).
Mivel az emberek nem tudják, mit hoz a holnap, inkább nem vásárolnak– mondta Phil Mount idahói ingatlanügynök, majd hozzátette, hogy a magasabb kamatlábak miatt az építkezések is megtorpantak, a fejlesztők most a már elkészült lakások eladására koncentrálnak, nem pedig további építkezésekre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.