Szerbia, Albánia és Észak-Macedónia az Európai Unióban működő schengeni megállapodás mintájára hozta létre a kezdetben Mini-Schengenként emlegetett, majd Nyitott Balkánra keresztelt szabadkereskedelmi övezetet.
A kezdeményezés kezdetben döcögősen indult, de már vannak eredmények. Marko Cadez, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke bejelentette, hogy a Nyitott Balkán (Open Balkan) keretein belül
hamarosan nem lesz tilalom a liszt, a cukor, az olaj és egyéb alapvető élelmiszerek forgalmára.
Ezt teszi lehetővé a készülő és szeptemberben Belgrádban aláírandó megállapodás is. Cadez az RTS-ben nyilatkozva rámutatott, hogy a hazai piacot stabilan ellátják alapvető élelmiszerekkel. Kiemelte azonban, hogy
most a legnagyobb kihívást a sertéshús előállítása és annak ára jelenti,
majd hozzátette: ezekben a kérdésekben tárgyal a kormányban lévő partnerekkel, hogy a probléma megoldódjon, és a termelők se legyenek veszteségesek.
A Nyitott Balkán képviselőinek a közelmúltban Tiranában megtartott találkozójáról szólva Cadez elmondta, hogy minden ilyen csúcstalálkozó előtt komoly munka folyik a megállapodások előkészítésén. A cél: felgyorsítani az emberek, az áruk és a tőke áramlását. A munkacsoportokban megvitattuk az élelmezésbiztonságról, az energiáról, de a rendkívüli helyzetekben történő segítségnyújtásról és a közös munkavállalási engedélyekről szóló megállapodásokat is – ecsetelte.
Ez a megállapodás most készül, és szeptemberben írják alá Belgrádban – tette hozzá.
A megállapodásban lefektetjük, hogy a Nyitott Balkán keretein belül nem lesz tiltás a liszt, a cukor, az olaj és az alapvető élelmiszerek forgalmára vonatkozóan – tette hozzá Cadez. A megállapodás meghatározza a három ország hajlandóságát arra, hogy ezeknek az áruknak mindig szabad áramlása legyen közöttük.
Nem kell Németországból cukrot vásárolni Albániának, ha Szerbiából olcsóbban lehet importálni– fejtette ki.
Ez az üzletembereket is arra fogja ösztönözni, hogy hosszabb távú szerződéseket kössenek – mondta Cadez. Kifejtette azt is, hogy a megállapodás tartalmazni fogja az újrakivitel tilalmát, a manipulatív cselekmények megelőzése érdekében, ugyanis például
a Szerbiából Albániába szállított cukor eladása tilos lesz harmadik félnek.
Hozzátette: eltörlik mindazokat az adókat és illetékeket, amelyek eddig a mezőgazdasági vagy élelmiszeripari termékek behozatalára vagy kivitelére vonatkoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.