Ismét növekedett a kínai feldolgozóipar teljesítménye júniusban, megtörve a három egymást követő hónapon át tartó visszaesést, miután a kínai hatóságok nagymértékben enyhítették a koronavírus-járvány legújabb hullámának megfékezését célzó, gazdaságbénító korlátozó intézkedéseket.
A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös, kis- és középvállalatokra összpontosító felmérésének pénteken közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a májusi 48,1 pontról 51,7-re kapaszkodott vissza júniusban. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az az alatti pedig visszaesésre utal. A javulás mértéke meghaladta az elemzői várakozásokat, amelyek 50,1 pontos BMI-t valószínűsítettek. A júniusi adat ráadásul a legerőteljesebb bővülést jelezte tavaly május óta.
A feldolgozóipari termelés február óta első alkalommal tért vissza a növekedési pályára. A bővülés üteme ráadásul a leggyorsabb volt 2020 novembere óta.
A kedvező eredményt a felmérésben részt vevő vállalatok azzal magyarázták, hogy a járványügyi korlátozások feloldása után megkezdhették a visszatérést a megszokott működéshez.
Az új megrendelések állományának részindexe szintén visszaállt az 50 pontos küszöb fölé, jóllehet a növekedés egyelőre mérsékelt maradt. Egyes vállalatok a járvány elhúzódó hatásait, valamint a viszonylag nyomott keresletet okolták a visszafogott helyreállásért. Júniusban mindazonáltal az új exportmegrendelések állománya is enyhén növekedni tudott.
A beszállítók átlagos kiszállítási ideje stabilizálódott júniusban, enyhítve az ellátóláncokra nehezedő nyomást.
A foglalkoztatottság részindexe a teljesítmény javulása ellenére a második egymást követő hónapja zsugorodott júniusban. Egyes vállalatok arról számoltak be, hogy a viszonylag nyomott megrendelések tükrében egyelőre nem pótolták az önként távozó munkaerőt.
A beszerzési kiadások júniusban drasztikusan emelkedtek a nyersanyagok drágulása és a fuvarozási költségek emelkedése miatt. A növekvő kiadások ellenére ugyanakkor a termelők a második egymást követő hónapja csökkentették áraikat a forgalom élénkítése érdekében.
Az üzleti várakozások részindexe júniusban az elmúlt négy hónap legmagasabb szintjére emelkedett. A feldolgozóipari vállalatok többségében a járvány mérséklődését követően a termelés, valamint a kereslet további javulására számítanak.
Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatok tükrében úgy vélekedett: a járványügyi korlátozások júniusi enyhítése lehetővé tette a tevékenység fokozatos helyreállását. Bár a kereslet és a kínálat egyaránt javult, a kínálat egyelőre erősebb helyreállást mutatott – tette hozzá. A szakértő a beszerzési kiadások és a termelői árak közötti rés tágulása miatt kihívásokra számít a nyereség terén. A kereslet élénkülését illetően pedig Vang a gyenge munkaerőpiaci helyzetet és a háztartások romló bevételeit jelölte meg elsődleges problémákként.
A kínai statisztikai hivatal csütörtökön adta ki a kínai logisztikai és beszerzési szövetséggel (CFLP) együtt készített felmérés alapján számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexet. A hivatalos felmérés zömében a nagyobb, állami kézben lévő vállalatok bevonásával készül, míg a Caixin/Markit-féle inkább a kis- és középvállalatokra fókuszál. A júniusi hivatalos feldolgozóipari BMI 50,2 ponttal szintén a feldolgozóipari teljesítmény növekedését jelezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.