Magyar idő szerint este 9-kor ülnek össze a háború által sújtott ország legnagyobb hitelezői. Szeptember 1-jén például lejár egy egymilliárd dolláros államkötvény. A Reutersnek nyilatkozva egy, a tárgyalásokhoz közel álló személy úgy vélte, hogy a hitelezők támogatják majd az átütemezést, viszont a döntés bejelentésével megvárják, míg közelebb kerül az első határidő. Az ügyletben a világ legnagyobb befektetési alapkezelői érintettek, többek között a BlackRock, a Fidelity, az Amia Capital és a Gemsstock.
Az átütemezésben nem csak az államadósság érintett, az Ukravtodor és az Ukrenergo állami tulajdonú konszernek kötvényeire állami garancia van. Ezek közül nagyobb tételek járnak le augusztus 9-én, vagyis sürgős hitelezői döntés szükséges róluk.
A kétéves moratórium megszavazása elkerülhetővé tenné, hogy Kijev hivatalosan is államcsődöt jelentsen.
A hitelezők azonban kérhetik az ukrán pénzügyi vezetéstől, hogy kössön helyettük az adósságra hitelbiztosítást (CDS). A befektetők nagyjából 221 millió dollár értékű CDS pozíciót halmoztak fel eddig. A kötvénytulajdonosok döntése rövid távra szól, az egyelőre bizonytalan, hogy az ország hosszú távon is rászorul-e az adósság átütemezésére.
Ez egyelőre csak a szünet gomb, nem tudjuk, hogy Ukrajna milyen állapotban lesz pár hónap, vagy pár év múlva
– nyilatkozta Luis Peixoto, a BNP Paribas feltörekvő piacokkal foglalkozó londoni elemzője, hozzátéve, hogy a befektetők már felkészültek az átütemezésre.
A dollárban denominált ukrán adósság jelenleg a névérték 17 százaléka körül forog a piacon.
Ukrán és nemzetközi becslések szerint az ukrán GDP az idén 35-45 százalékkal zuhan. Kijev intenzív tárgyalásokat folytat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy 15-25 milliárd dolláros hitelprogramról. Az ország keleti, iparosodott régióinak 2015-ös orosz „beszivárgása” után Kijev már végrehajtott egy adósságátütemezést. Ez nagyrészt a 2019 és 2027 közötti lejáró kötvényekre vonatkozott.
A nemzetközi pénzpiacokra 2017-ben tértek vissza egy 3 milliárd dollár értékű kibocsátással.
Ahhoz, hogy a mostani átütemezési szándék sikeres legyen, az kell, hogy a 2022 és 2033 között lejáró 13 eurókötvény befektetőinek kétharmada rábólintson a javaslatra, feltétel az is, hogy az egyes kötvények tulajdonosainak legalább fele igent mondjon.
Július végén az ukrán állami energiacég, a Naftogaz – elsőként az állami tulajdonú vállalatok közül az invázió kezdete óta – csődöt jelentett, kötvényei mögött nem állt állami garancia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.