Az elmúlt 27 év legnagyobb, 50 bázispontos emelésére számít a Bank of Englandtól (BoE) a Bloomberg, valamint arra, hogy a jegybank bemutatja az elmúlt évtizedben nyújtott 895 milliárd fontos (egy font 481,5 forint) ösztönzőintézkedések egy részének leépítésére vonatkozó stratégiáját. Az intézkedések felgyorsítanák a monetáris politika szigorítását, hogy megfékezzék az elmúlt 40 év legsúlyosabb inflációs hullámát.
A fogyasztói árak emelkedésének üteme júniusban elérte a 9,4 százalékot, a jegybank előrejelzése szerint azonban ősszel 11 százalékos lesz, vagyis többszöröse a 2 százalékos célnak.
A brit jegybank ráadásul amiatt is aggódik, hogy lemarad a versenytársaktól, különösen az amerikai jegybanktól, amely az elmúlt két ülésén összesen 1,5 százalékponttal emelte a kamatokat. Alá akarják támasztani a fontot is, amely az idén 10 százalékkal gyengült a dollárral szemben.
„Az inflációs kép lényegesen romlott, és Andrew Bailey BoE-kormányzó üzenete, amely szerint terítéken van az 50 bázispontos emelés, azt sugallja számunkra, hogy készen állnak az erőteljes fellépésre” – vélekedett Liz Martins, a londoni HSBC Bank Plc vezető közgazdásza. Dan Hanson, a Bloomberg Economics vezető közgazdásza szerint a brit jegybank az augusztusi „nagy ugrás” után visszatér a hagyományos 25 bázispontos emelésekhez, és februárra 2,75 százalékra emeli a kamatlábakat. Szerinte
a kockázat az, hogy a gyorsabb ütemű szigorítás ősszel is folytatódik.
A befektetők is 70 százalékos esélyt adnak arra, hogy a BoE monetáris tanácsa csütörtöki ülésén fél százalékponttal, 1,75 százalékra emeli az irányadó kamatlábat, ami a 2009-es globális pénzügyi válság óta a legmagasabb szint. Vannak azonban olyan vélemények is, köztük a Morgan Stanley-é és a NatWest Marketsé, amelyek a recessziós kockázatok növekedésére hivatkozva negyed százalékpontot tartanak valószínűbbnek. Erre számít a Reuters is, miután az amerikai Citibank és a YouGov hétfőn nyilvánosságra hozta legfrissebb felmérésének eredményét, amely szerint
júliusban ismét, az előző havi 6,1 százalékról 6 százalékra csökkentek a brit lakosság 12 hónapra vonatkozó inflációs várakozásai.
Az öt-tíz évvel későbbi időszakra vonatkozók pedig az elmúlt négy hónapban harmadszor, ezúttal 4 százalékról 3,8 százalékra gyengültek. Benjamin Nabarro, a Citi közgazdásza az ügyfeleknek szóló jegyzetében ezt úgy értékelte, hogy ezek az adatok a közelmúltbeli fejleményekkel együtt a BoE döntéshozói számára valószínűleg azt jelzik, hogy továbbra is fennállnak a középtávú inflációs várakozásokkal kapcsolatos aggodalmak, viszont nincs bennük semmi olyan, ami az eddigit meghaladó emelést indokolná.
Az újabb kamatemelés azonban a mértékétől függetlenül bonyolítja a Boris Johnson miniszterelnöki helyéért versenyző Liz Truss külügyminiszter és Rishi Sunak volt pénzügyminiszter helyzetét, mivel
a hitelfelvételi költségek növelésével pénzt vesz ki az emberek zsebéből egy olyan időszakban, amikor egyre súlyosabbá válik a megélhetési válság az országban.
Az új jelzáloghitelek effektív kamatlába például november óta 65 bázisponttal ugrott meg, és júniusban már 2,15 százalékra emelkedett, ami 2016 vége óta a legmagasabb szint. Közben a gazdaságot a recesszió erős kockázata fenyegeti. A Nemzetközi Valutaalap becslése szerint az Egyesült Királyságban lehet a leglassabb a növekedés jövőre a hét ipari országot tömörítő csoportban.
Ami a további szigorítást illeti, a BoE a pénzügyi válság, majd a koronavírus-járvány alatt öntötte a pénzt a gazdaságba, 895 milliárd font értékben vásárolt állam- és vállalati kötvényeket. Bailey korábban megígérte, hogy a héten részleteket hoznak nyilvánosságra arról, hogyan fogják eladni a portfólió egy részét, miután februárban már leállították a lejáró eszközökből származó bevételek újbóli befektetését. Most aktív értékesítést fontolgatnak, amely Bailey szerint a program első évében 50–100 milliárd font közötti összeget érinthet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.