Új rekordot döntött Kína külkereskedelmi többlete : júliusban 101,26 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 55,89 milliárd dollárról, és ezzel jóval meghaladja a 90 milliárd dolláros piaci várakozásoka, mégpedig a bivalyerős exportnak köszönhetően. Az eladások értéke 18 százalékkal nőttaz előző év azonos időszakéhoz képest, míg az import sokkal lassabban, csupán 2,3 százalékkal emelkedett. A januártól júliusig tartó időszakban a kereskedelmi többlet így 482,3 milliárd amerikai dollárt tett ki.
Alicia Garcia Herrero, a Natixis francia befektetési bank ázsiai és csendes-óceáni térségének vezető közgazdásza szerint annál jobb, minél több tartalékot tud felhalmozni Kína, hiszen a tajvani feszültség közepette akár nemzetközi szankciókat is kivethetnek Pekingre.
Nem kellett hozzá sok, hogy a kínai és tajvani hadihajók öszecsapjanakMintegy 10 kínai és tajvani hadihajó hajózott a Tajvani-szorosban. |
Ismét meglepett minket a kínai export növekedése– mondta Zhang Zhiwei, a Pinpoint Asset Management vezető közgazdásza a Bloombergnek, majd hozzátette, hogy az erős külkereskedelem segíti az ország gazdaságának fellendülését ebben a nehéz időszakban, amikor továbbra is meglehetősen gyenge a belső kereslet. Továbbá növeli a kínai valutába vetett bizalmat is, és segít megakadályozni a tőkekiáramlást.
A legmeglepőbb információ azonban a kínai–orosz kereskedelemmel kapcsolatban érkezett.
Kína kereskedelme Oroszországgal 37,1 százalékkal nőtt, a kínai import pedig 49,3 százalékos növekedést mutatott a szomszédos országból. Az ázsiai nagyhatalom különösen nagy mennyiségű energiahordozót vásárolt Oroszországtól.
Kína és Oroszország kereskedelmének növekedése a két ország erősen egymást kiegészítő gazdaságának köszönhető – mondta Song Kui, a Kortárs Kína-Oroszország Regionális Gazdasági Kutatóintézet elnöke vasárnap a Global Timesnak, hozzátéve, hogy a nyugati szankciók is arra ösztönözték Oroszországot, hogy bővítse Kínába irányuló exportját. A két ország közötti külkereskedelem várhatóan idén meghaladja a 2021-es szintet is, amikor rekordmértékű, 146,87 milliárd dollár volt.
Kína ásványi tüzelőanyag-, olaj- és az aszfaltgyártáshoz szükséges termékek importja Oroszországból az első hat hónapban elérte a 36,53 milliárd dollárt, míg a kínai mechanikai és elektromos termékek Oroszországba irányuló exportja elérte a 11,39 milliárd dollárt a vámadatok szerint. Az energiaügyi együttműködés mellett az elmúlt években a kínai-orosz kereskedelem kiterjedt a mezőgazdaságra, az elektromos járművekre és más területekre is – tette hozzá Song.
A vasárnapi híreknek Európában kevésbé örülhettek.
Kína németországi importja 6,7 százalékkal esett vissza, miközben a kínai export Németországba 17,6 százalékkal nőtt. Hasonló a tendencia az Európával folytatott kereskedelemben is: Kína exportja az Európai Unióba 23,2 százalékkal szökött fel, míg az unióból származó import 7,4 százalékkal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.