Az idei második negyedév már a nyolcadik volt a sorban, amikor nőtt a G20-országok nemzetközi áruforgalma szezonálisan kiigazítva, de a dollár erősödése miatt lelassult a bővülés – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden ismertetett közleményében.
A G20-országok áruexportja dollárban számítva a június végével záródott második negyedévben 2,1 százalékkal, 4783 milliárd dollárra nőtt az első negyedévhez képest, az import pedig 2,6 százalékkal, 4979 milliárd dollárra emelkedett. Az első negyedévben a felülvizsgált adatok szerint az export nagyobb mértékben, 4,8 százalékkal, az import szintén jelentősebben, 6,2 százalékkal nőtt.
Az Egyesült Államok a második negyedévben 10,2 százalékkal, Kanada 11 százalékkal növelte az áruexportot, elsősorban a külföldre szállított energiatermékek árának emelkedése miatt.
Az olaj- és gázimportőrnek számító Európai Unióban a kivitel 0,3 százalékkal, az import pedig 3 százalékkal nőtt.
Ázsiában az export visszaesett a koronavírus-járvány és az inflációs nyomás megfékezésére bevezetett korlátozó intézkedések miatt. A japán export 4,9 százalékkal, a kínai export 0,4 százalékkal, a dél-koreai export 2,2 százalékkal esett vissza.
A vezető nyersanyagszállítók dollárban kifejezve növelték exportjukat – jegyzi meg az OECD. Ausztrália például 12,5 százalékkal, Indonézia 12,7 százalékkal, India 7,1 százalékkal növelte kivitelét.
Hét ország adata még nem ismert, így csak előzetes számítások szerint a G20-ban a második negyedévben is bővült a szolgáltatások kereskedelme: az export 1,1 százalékkal, az import 2,2 százalékkal nőtt az első negyedévhez képest.
A növekedés üteme ugyanakkor lassult az első negyedévi 2,1 százalékhoz, illetve 2,3 százalékhoz viszonyítva.
A G20-ba Argentína, Ausztrália, Brazília, az Egyesült Királyság, Németország, India, Indonézia, Olaszország, Kanada, Kína, Mexikó, Oroszország, Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok, Törökország, Franciaország, Dél-Afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Japán és az Európai Unió tartozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.