A kínai jegybank (PBoC) 5 bázisponttal, 3,65 százalékra csökkentette az egyéves hitelkamatlábat, míg az ötévest, amely a jelzáloghitelek kamataira hat erősen, 15 bázisponttal, 4,30 százalékra mérsékelte – írja a Reuters.
A csökkentésekre azt követően került sor, hogy a PBoC a múlt héten meglepte a piacokat és mérsékelte az egyéves irányadó hitel kamatát. Ennek a hátterében az áll, hogy az adatok szerint a gazdaság veszít a lendületéből a belső és a külső kereslet lanyhulása miatt.
A világ második legnagyobb gazdaságának számító Kína a második negyedévben éppen csak elkerülte a visszaesést, mivel a szigorú járványvédelmi intézkedések és az ingatlanpiaci válság korlátozza a növekedést.
Előbbiek fékezik a fogyasztást és a termelést, ráadásul az esetszámok ismételt növekedése miatt várhatóan sokáig érvényben maradnak, főleg, hogy a harmadik elnöki ciklusára készülő Hszi Csin-ping kiállt a zéró-Covid-stratégia mellett.
Ahogy arról a portálunk is beszámolt, a távol-keleti ország ingatlanszektora egykor a növekedés egyik fő pillére volt, azonban az elmúlt évben egyik válságból a másikba került. A kínai központi bank 148 milliárd dolláros mentőövvel igyekszik felpörgetni az ázsiai ország ingatlanpiacát, miután a fejlesztők sorozatos nemfizetései és a lakáseladások visszaesése megingatta a fogyasztói keresletet.
A Goldman Sachs a korábbi 3,3 százalékról 3-ra csökkentette Kína 2022-es GDP-növekedésére adott előrejelzését, ami messze elmarad Peking 5,5 százalék körüli, egyébként szintén a közelmúltban visszavágott céljától.
A kormányzat hallgatólagosan elismerte, hogy a GDP-cél teljesítése kihívást jelent. Az irányadó kamatok visszavágása szükséges volt, de a mértéke nem volt elegendő a kereslet ösztönzéséhez – fejtette ki az ANZ vezető kínai stratégája, aki arra számít, hogy az egyéves hitelkamatlábat tovább csökkenthetik.
A Goldman Sachs közgazdászai ugyancsak további enyhítést jósoltak, de megjegyezték, hogy a döntéshozók nehéz helyzetben vannak.
A közgazdászok szerint a jegybank nem biztos, hogy siet a további kamatcsökkentésekkel, mert az élelmiszerárak emelkednek, erősödik az inflációs nyomás, továbbá a fejlett piacok monetáris politikai szigorításai is hatnak. Nem szeretnék, ha túlságosan kinyílna a kínai és a nyugati devizák kamatai közötti különbség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.