Rejtélyes mozgásokra hívja fel a figyelmet az ukrán Pivdennoje (Dél) katonai parancsnokság, amely figyelemmel követi az Ukrajna déli, fekete-tengeri körzetében folyó eseményeket, így az oroszországi hadihajók pozícióit. Ezen a héten legalább öt olyan orosz hadihajót érzékeltek a Fekete-tengeren, tisztes távolságban Ukrajna partjaitól, amelyek fel vannak szerelve Kalibr cirkálórakétákkal. Utoljára augusztus elején figyeltek meg ennyi oroszországi csapásmérő hajót, majd ezt követően csökkent a számuk, de az ukrán függetlenség napja, augusztus 24. előtti időszakban ismét a korábbinál több hadihajót jeleztek az ukrán felderítők.
Kijevet, amely az ukrán katonai vezetők szerint felkészült arra, hogy augusztus 24-én akár a főváros polgári közigazgatási és kormányépületeit rakétákkal támadják, kiváltképpen foglalkoztatja a Kalibrok lehetséges indítóinak helyzete, száma. Mint ahogy az is, hogy Vlagyimir Putyin utasítására miért csak hónapokkal a fekete-tengeri flotta zászlóshajója, a Moszkva rakétacirkáló 2022. április 14-i elsüllyesztése után, augusztus 19-én tették közzé, hogy a flottaparancsnokot, Igor Oszipovot leváltották, és az új parancsnok Viktor Szokolov ellentengernagy lett.
Ugyancsak felerősödtek a korábban meg nem erősített hírek, hogy a csaknem 12 ezer tonnás, 1983-ban szolgálatba helyezett Moszkva rakétacirkáló helyett a fekete-tengeri flotta egyik legújabb hajója, a 4 ezer tonna vízkiszorítású Admiral Makarov fregatt lesz, amely 2017 óta teljesít szolgálatot.
Mivel Törökország, a Boszporusz ura nem jelezte oroszországi hadihajóknak a szorosokon át a Fekete-tengerre való érkezését, sem pedig onnan való távozásukat, és Oroszország két meghatározó fontosságú fekete-tengeri hadikikötőjében, Szevasztopolban (felszíni hajók) és Novorosszijszkban (tengeralattjárók) sem tapasztaltak mozgást, nem tudni, honnan kerülhettek elő további hadihajók. Az ukránok NATO-adatokra is támaszkodva jelentették, hogy ötre emelkedett a Kalibr cirkálórakétát hordozó, a Fekete-tengeren cirkáló hadihajók száma.
Ez azt jelenti, hogy hajónként nyolc indítócsővel számolva mintegy negyven Kalibr-rakéta csaknem egyidejű indításával is kénytelenek lehetnek szembesülni az ukrán védők.
Az ukrán bejelentés utal arra is, hogy a katonai vezetés újabb, közvetlen, valós idejű, műholdról készült radar, infravörös, vagy akár elektro-optikai felvételekhez kapott hozzáférést a nyugattól. A kijevi elemzők a fotókkal nemcsak a fő célpontról, a Kercs melletti nagy hídról, hanem a Fekete-tengeren az oroszországi hadiflotta hajóinak mozgásáról is percre kész információkhoz jutnak.
Moszkva persze hallgat, a nyugat és Ukrajna meg találgat. Holott van egy logikus magyarázat a hirtelen létszámnövekedésre: a Volga-Don csatorna – amelynek ősét még Nagy Péter cár építtette az 1700-as évek legelején. A jelenlegi csatorna a múlt század ötvenes évei elején készült el, mintegy százezer német hadifogoly és ugyanannyi Gulag politikai fogoly vére és verítéke árán.
A 101 kilométer hosszú csatornán 2 ezer tonnás kisebb (maximum 3,6 méteres merülésű) hadihajók, Kalibr-hordozó korvettek tudnak felúszni a Kaszpi-tengerről az Azovi tengerbe, onnan a kercsi új híd alatt áthaladva a Fekete-tengerre. A manőver nem egyszerű, több zsiliprendszeren át 88 méteres szintkülönbséget kell áthidalni. De ezek szerint az orosz hadiflotta kisebb hajói rendszeresen mozognak a Kaszpi- és a Fekete-tenger között.
Az orosz haditengerészetben különleges szerepe van a Kaszpi-tengernek. Az öt orosz flotta közül ez a legkisebb, nem is flottának, hanem csak flottillának hívják. Viszont a Kaszpi-tenger elzártsága, a Nyugattól való távolsága miatt itt kísérletezik ki az új haditengerészeti fegyverrendszereket, a többi között a Kalibrokat is. Az elmúlt évtizedben innen indították a szíriai célpontokra a Kalibrokat. A hadihajókon tárolják a legnagyobb számú Kalibr cirkálórakéta készleteket. Egy-egy hadihajó akár 32 darabot is vihet belőlük, míg a légi indítású Kalibrokból a stratégiai légierő Tu-95MSz bombázó ("Medvéi") csak – altípustól függően – 6-16-ot visznek fel a levegőbe.
Orosz források szerint egy ilyen rakéta ára nem egészen félmillió dollár, vagyis harmadannyiba kerülnek, mint a nagyjából ugyanazt tudó amerikai BGM-109A Tomahawkok.
Becslések szerint az oroszok az ukrán invázió kezdetekor körülbelül kétezer ilyen csapásmérő eszközzel rendelkeznek, ebből nagyjából százat lőttek ki eddig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.