Az elmúlt napokban több országban felmerült az orosz állampolgároknak kiosztott EU-vízumok betiltásának lehetősége. Az Európai Unió azonban rendkívül megosztott ebben a kérdésben – adta hírül a Reuters.
Az előző héten főleg a balti államokban röppent fel az ötlet, hogy Oroszország állampolgárai számára tiltsák meg az Európai Unióba történő belépést.
Prágában, az uniós tagországok külügyminisztereinek találkozóján azonban Németország és Franciaország közös nyilatkozatban emelt szót a tiltás bevezetése ellen.
A kommünikében arra hivatkoznak, hogy egy ilyen lépés kontraproduktív lenne.
A figyelemfelhívás apropója, hogy a turistavízumokkal kapcsolatos nézetkülönbség napirendre kerül a külügyminiszterek keddi és szerdai tanácskozásán.
A prágai csúcson arról tárgyalnak a tagországok, hogy milyen további lépéseket tehet az unió Oroszország szankcionálására az Ukrajnában több mint fél éve tartó háború miatt.
A cseh fővárosban a védelmi tárcák első emberei is üléseznek.
A miniszterek várhatóan egyetértenek az ukrán csapatok közös katonai kiképzési misszióinak megszervezésével kapcsolatos kérdésekről.
Az EU két vezető országa, Franciaország és Németország a közös nyilatkozatban amellett érvel, hogy a vízumkérelmeket szigorúan meg kell vizsgálni a biztonsági kockázatok szempontjából, ám azok betiltását nem szabad bevezetni.
Nem szabad feladni a demokrácia eszközeit az orosz társadalommal szemben. Ezt vízumpolitikánknak is tükröznie kell, és továbbra is lehetővé kell tenni az orosz kormányhoz nem kötődő orosz állampolgárok belépését az unió területére
– zárult a kommüniké.
Egymillió orosz jött az Európai Unió területére a háború kirobbanása ótaIsmét fellángolt a vita, hogy tiltsa-e ki az unió az orosz turistákat. A Frontex jelentése szerint összesen 998 085 darab orosz útlevél „ment át” a rendszerükön. Ugyanezen idő alatt 7,7 millió ukrán állampolgár érkezett az EU-ba. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.