A hazai GDP növekedése mind éves, mind negyedéves alapon messze felülteljesítette a V4-régió országainak növekedését. A lengyel GDP, messze alulmúlva a várakozásokat, 2,3 százalékkal csökkent az első negyedévhez képest, míg éves alapon 5,3 százalékkal, szezonálisan kiigazítva 4,5 százalékkal bővült. A cseh GDP mindössze 0,2 százalékkal nőtt negyedéves, 3,6 százalékkal éves alapon, a szlovák GDP pedig 0,4 százalékkal nőtt negyedéves, és mindössze 1,6 százalékkal éves alapon. A cseh és a szlovák gazdaság növekedését visszafogta a járműgyártást sújtó hiány csipekből és más alkatrészekből, amit a hazai gazdasággal ellentétben más ágazatok nem tudtak ellensúlyozni. A cseh és a szlovák gazdaság teljesítménye minimális mértékben még a járvány előtti szinttől is elmarad – foglalja össze az adatokat a Takarékbank kommentárja. A román GDP éves alapon 5,8 százalékkal emelkedett az első fél évben.
A lengyel GDP negyedéves csökkenése komoly problémákat jelez a legnagyobb Kelet-Európai országban, a júliusban 16,5 százalékkal 25 éves csúcson álló infláció még szigorúbb monetáris politikát igényelne, viszont így is nehezen elkerülhetőnek látszik a technikai recesszió az év második felében.
„Éves alapon nézve a GDP nem fordul negatívba az év hátralévő részében, viszont a következő év elején ennek már van valószínűsége” – mondta a Reutersnek Piotr Bielski, a Santander Bank Polska vezető elemzője.
„A várakozásoktól lényegesen elmaradó gazdasági növekedés bonyolítja a kamatemelések kérdését, részben ezért is gyengül a zloty az euróval szemben” – fogalmazott Mateusz Sutiwicz, a Bank Millennium pénzpiaci elemzője, hozzátéve, hogy a régió devizáival kapcsolatban egységesen negatív a piaci hangulat.
Lengyelországgal szemben azonban Romániában és Magyarországon váratlanul gyors gazdasági növekedést mutattak ki a második negyedévre.
Az Erste Bank Romániára vonatkozó kommentárja szerint feltéve, hogy nem lesz nagyobb revízió az adatokban, még a GDP második féléves stagnálása esetén is 7 százalék körül lesz az előző évhez viszonyított gazdasági növekedési ütem. A Takarékbank előrejelzése szerint a magyar gazdaság az idén 7,2 százalékkal bővülhet. A bank közgazdászai szerint a következő negyedévekben részben bázishatások, részben a háború negatív hatásai miatt érdemi lassulásra lehet számítani, negyedéves alapon szintén mérséklődhet a növekedés. A Takarékbank alapesetben nem számít technikai recesszióra, de véleményük szerint ez nem is zárható ki teljesen.
A vártnál jobb magyar GDP ellenére a forint kezdetben gyengüléssel reagált, majd visszaerősödött a 405-ös szint közelébe az euróval szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.