A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy megszünteti a Covid–19 oltások és kezelések finanszírozásának több éve tartó gyakorlatát. Az egészségügyi minisztérium augusztus 30-án egyeztet a Covid–19 kezelésében érdekelt gyógyszergyártókkal, gyógyszerforgalmazókkal és a további állami egészségügyi hatóságok képviselőivel.
Mivel a koronavírusos esetek csökkennek, a pandémia alatt elkülönített pénzügyi keret pedig lassan elfogy, új megoldásra van szükség.
A minisztérium szóvivője szerint a Covid–19 elleni gyógyszerek és vakcinák kvázi bevezetése a szabad gyógyszerpiacra várhatóan hónapokig tart. A találkozón a tisztviselők és a vállalatok képviselői megvitatják a gyógyszertámogatási, szabályozási kérdéseket és a biztosítással nem rendelkezők kezelésének pénzügyi kérdéseit – számolt be róla pénteken a The Wall Street Journal.
Tudtuk, hogy valamikor át kell lépnünk a kereskedelmi piacra, és most közeledünk ehhez az időhöz
– mondta Dawn O’Connell, a Egészségügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A legnagyobb kérdés most az, miként lehet elérhetővé tenni a védőoltásokat és a kezeléseket a mintegy 30 millió, egészségügyi biztosítással nem rendelkező amerikai állampolgár számára. A szövetségi kormány a járvány kezdetén egyedül finanszírozta a Covid–19 elleni oltóanyag-beszerzéseket és kezeléseket, és ingyenesen elérhetővé tette azokat.
Meg kell oldani a költségtérítés, a vakcinákhoz és kezelésekhez való méltányos hozzáférés és az elosztás kérdéseit – mondta Anne McDonald Pritchett, az amerikai gyógyszeripari kutató és gyártó cégek vezető alelnöke.
A rendszer átalakítása több milliárd dolláros (nem tervezett) nyereséget hozhat a gyógyszeripari cégeknek,
például a Modernának, a Pfizernek, valamint partnerének, a BioNTech vállalatnak. A Pfizer a második negyedévben 8,1 milliárd dolláros globális forgalmat jelentett a Covid–19-gyógyszer, a Paxlovid-eladásokból. A Pfizer és a Moderna pedig 79 milliárd dollár értékben értékesített vakcinákat 2021-ben,
Az átállás a kereskedelmi piacra azt jelentené, hogy az árak valószínűleg magasabbra kúsznának, mint amennyit eddig a szövetségi kormány fizetett. Szintén rossz hír, hogy a Medicare és a Medicaid, az idősek, illetve az alacsonyabb jövedelműek szövetségi biztosítási programjai nem fedezik a vírusellenes szereket, mivel azokat csak sürgősségi felhasználás alapján engedélyezik. Ha a későbbiekben a kormány nem vásárolja meg előre a Covid-oltóanyagokat, akkor az Egyesült Államok lemaradhat más országok mögött, vagyis a lakosság később juthat hozzá a booester oltásokhoz és az új variánsokra kifejlesztett vakcinákhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.