Az Uniper további 4 milliárd eurót kért a német állami tulajdonú KfW hitelintézettől, miután már meglévő 9 milliárd eurós hitelkeretét teljesen felhasználta – közölte a társaság hétfőn. A helyzetet híven jellemzi, hogy az újabb finanszírozási igény a düsseldorfi székhelyű vállalat jelenlegi piaci értékének durván kétszeresét teszi ki.
A menedzsment szerint az Uniper likviditási helyzete az Oroszországból érkező gázszállítások elmaradása és a megugró árak miatt romlott tovább. Szintén hétfőn közölte az Uniper anyavállalata, a finn Fortum Oyj, hogy az árrobbanás miatt egy hét alatt egymilliárd euróval nőtt a biztosíték összege, amelyet az áramkereskedelem folytatásához kell nyújtania.
Az Uniper eddig a legnagyobb áldozata a példátlan energiapiaci krízisnek, túlélése most már kizárólag az államtól kapott segélyektől függ, mivel a Bloomberg szerint
a kieső orosz szállítások pótlásának költsége naponta több mint százmillió eurós veszteséget okoz a cégnek.
Németország mellett Ausztria is közbelépett energiaszektora védelme érdekében, és több milliárd eurós pénzügyi támogatást ígért a Wien Energie GmbH-nak, azaz a bécsi városi közműszolgáltatónak.
A támogatás összege akár a hatmilliárd eurót is elérheti, hogy a vállalat továbbra is biztosítani tudja szolgáltatásait kétmillió ügyfelének
– közölte hétfőn az osztrák pénzügyminisztérium.
Visszatérve az Uniperre, a cég megmentésére kidolgozott, júliusban bejelentett tervre, melynek értelmében Németország 30 százalékos részesedést szerezne a cégben, még nem ütötték rá a pecsétet, a tárgyalások még mindig folynak – közölte a vállalat.
„Teljes gőzzel dolgozunk a berlini kormánnyal a vészhelyzet tartós megoldásán” – emelte ki Klaus-Dieter Maubach vezérigazgató a közleményben.
Ha a megállapodás nem jön létre, az Uniper nem lesz képes a német és az európai energiaellátás szempontjából alapvető fontosságú szerepét ellátni
– tette hozzá.
A Gazprom különböző indokokkal június 14. óta korlátozza az Unipernek – az orosz gáz legnagyobb német vevőjének – szállított gáz mennyiségét, az elmaradás mostanáig elérte a 80 százalékot. A vállalat következő próbatétele amúgy szerdán kezdődik, amikor az Északi Áramlat 1. gázvezeték egy háromnapos karbantartásra teljesen leáll, ami felerősíti a szolgáltatás hosszabb szünetelésétől való félelmeket is.
Németország arra figyelmeztetett, hogy az Uniper összeomlása a cégtől függő helyi közműszolgáltatókra és vállalatokra is átterjedhet.
Közben októberi hatállyal a kabinet ideiglenes illetéket vetett ki a gázra a költségek fogyasztókra való áthárítása és az energiatakarékosság ösztönzése érdekében. A törvénnyel azonban több probléma is van. Egyrészt nem azonnal lép hatályba, tehát egész szeptemberben folyik még a pénzégetés, másfelől állítólag visszaélésekre és kibúvókra ad lehetőséget.
A kormánykoalíció ezért keddtől kétnapos tanácskozást tart , ahol az energiaválság megfékezésére tett erőfeszítésekre fókuszálnak. Emellett Robert Habeck gazdasági miniszter is nyilvánosan fogadkozott, hogy bezárja a kiskapukat.
Mindenesetre az Uniper első félévi, több mint 12 milliárd eurós vesztesége a német gazdaságtörténelem egyik legnagyobb mínusza volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.