Az Atlanti-óceánon kanyargó trópusi vihar, a Danielle megerősödött, és hurrikánná válhat a mai nap folyamán – írja a Bloomberg az amerikai Nemzeti Hurrikánközpontra hivatkozva.
A Danielle az eddig szokatlanul csendes viharszezon első hurrikánjává válhat, de a szakértők szerint jelenleg nem jelent veszélyt semmilyen szárazföldre.
A még trópusi viharnak számító Danielle középpontja a Portugáliához tartozó Azori-szigetektől mintegy 1485 kilométerre nyugatra található, és kelet felé halad 4 kilométer per órás sebességgel. A hurrikánközpont szerint a következő napokban kanyarogni fog az Atlanti-óceánon.
A Danielle az eddig nyugodt hurrikánszezon közepette érkezik. Phil Klotzbach, a Colorado Állami Egyetem hurrikánkutatója szerint 1941 óta ez az első alkalom, hogy a július elejétől augusztus végéig tartó periódusban egyetlen nevesített hurrikán sem tombolt.
Az atlanti hurrikánszezon június elsején kezdődött, és november 30-án ér véget, de idén eddig csak néhány trópusi vihart hozott, például az Alex júniusban, a Bonnie és a Colin pedig júliusban keletkezett. A viharok eddig 131 millió dollár kárt okoztak.
1997 óta először fordult elő, hogy augusztusban nem alakult ki trópusi ciklon.
A trópusi ciklon egy több száz kilométer átmérőjű légköri képződmény, időjárási rendszer, amelyet elhelyezkedéstől és erősségétől függően különböző módon neveznek.
Ha a legerősebb széllökések elérik benne a 63 kilométer per órát, akkor trópusi viharnak nevezik, míg a 120 kilométer per órát meghaladó széllökések esetén hurrikánnak vagy tájfunnak számítanak.
A hurrikán és a tájfun ugyanaz, csak annyi a különbség, hogy utóbbiak a Csendes-óceán északnyugati részén tombolnak, amelyeket a Japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) monitoroz. A hurrikánok az Atlanti-óceán északi felén, a karibi térségben, a Mexikói-öbölben, valamint a Csendes-óceán északkeleti területein keletkeznek, ezeket az amerikai Nemzeti Hurrikán Központ figyeli.
A Saffir–Simpson-féle hurrikánskála öt kategóriára osztja őket, ebből az ötödik a legpusztítóbb.
A 2021-es szezonban regisztrálták a legtöbb hurrikánt, akkor 80 milliárd dollár értékű kár keletkezett, a 2020-as pedig 30 nevesített vihart produkált, ebből 14 fejlődött hurrikánná, és végül összesen több mint 51 milliárd dollár volt a veszteség.
A második legaktívabb, egyben az egyik legpusztítóbb szezon a 2005-ös volt, amikor 28 viharból 14 fejlődött hurikánná, és 171 milliárd dollárt emésztett fel.
Általános tendencia, hogy 2000 óta egyre több a hurrikánok által okozott kár, a 2010-es évek különösen pusztítók voltak.
Ahogy megírtuk, csökkenő trendbe került az olajár az elmúlt időben, a fekete arany ára főként a világgazdaság lassulásától való félelem miatt esett. Ugyanakkor – ahogyan az rendszeresen lenni szokott – jelentős árfelhajtó tényezőkké léphetnek elő a hurrikánok. A viharos szelek ugyanis megrongálhatják az olajlétesítményeket, bizonytalan időre csökkentve a kitermelést. A piac tehát figyeli a hurrikánokat, ha a szezon második fele erős lesz, az akár az olaj árát is felfelé hajthatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.