BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dőzsöl a szlovén, a cseh szeme kopog, nem vásárol a német

A kiskereskedelmi forgalomról szóló adatok azt a meghökkentő képet mutatják, hogy a nyugati uniós tagállamok lakói általánosságban megszenvedik a háború és az infláció hatásait, Közép-Európában viszont többet fogyasztanak, mint egy éve. Itt is, ott is vannak kivételek.

Az inflációról és a háborúról mondják, hogy a szegények adója, ehhez képest meglepő képet mutatnak a júliusi európai uniós kiskereskedelmi forgalmi adatok: a hatás mindenütt érezhető, de nyugaton tipikusan kevesebbet vásárolnak az üzletekben az emberek,  mint egy éve, a szegényebb Közép-Európában azonban általában többet.

UELZEN, GERMANY - AUGUST 16: An elderly resident shops for groceries in the Tante Enso mini supermarket in the village of Schnega on August 16, 2022 near Uelzen, Germany. Tante Enso, which translates to "Aunt Enso," is a mini-supermarket chain of online groceries retailer MyEnso and specializes in locations that are otherwise poorly served. Tante Enso stores also offer 24-hour access. While the stores are staffed with a cashier during the day, registered customers can access the store after hours with a card, which they also use to pay for their groceries. MyEnso advertises the stores as of particular benefit to elderly residents who might otherwise have to travel long distances to the nearest supermarket.
Fotó: Morris MacMatzen/Getty Images

A nyár második hónapjában – ami egyben az ukrajnai háború ötödik hava volt – tipikusan többet vásároltak az európaiak, mint az első vakációs hónapban. Mivel a szezonális tényezők kilengéseket okozhatnak a havi adatokban, érdemesebb az éves változást nézni – tekintve, hogy hektikus éveket írunk, még ezekből is legjobb több hónapot egymás mellé tenni –, és ezek meglepő nyugat-keleti megoszlást mutatnak.

Ennek az okát nyilván feltárják majd mélyebb elemzések – nem mindegy például, hogy az eltérő reálbérdinamika, vagy az óvatosabb fogyasztói hozzáállás okozza –, mindenesetre látható, hogy éves alapon Közép-Európában általában még mindig magasabb a kiskereskedelmi fogyasztás, mint egy éve, holott a régió inflációs rátái tipikusan magasabbak. Az Európai Unió nem közép-európai országaira, beleértve az unióból kilépett Egyesült Királyságot is, inkább a kiskereskedelmi forgalom éves visszaesése a jellemző.

 

Durva kátyúban a csehek

A kiskereskedelmi forgalmi adatok jelentős hullámzásra képesek, ráadásul jelentős késésben vannak az előremutatóbb beszerzésimenedzser-indexekhez képest. Utóbbiak a nyár végére komoly lassulást mutatnak a gazdasági aktivitásban, régiónkban különösen fájdalmas a lengyel gazdaság lefékezése.

Könnyen lehet, hogy ennek, és a magyarnál magasabb lengyel inflációnak a hatásait meg fogjuk majd tapasztalni a kiskereskedelmi adatokban is, egyelőre azonban úgy tűnik, Közép-Európa legnagyobb gazdaságának belső piaca rendíthetetlen: júliusban 18,4 százalékkal volt magasabb a forgalom, mint egy éve. 

A kormánypártoknak jövőre választásokon kell megméretniük magukat, s a politikai feszültség növekedése a visszatartott uniós pénzek miatt Brüsszellel és Berlinnel vívott szócsaták hőfokának emelkedésében nyilvánult meg a közelmúltban. 

Varsó az uniós pénzek ügyében hasonló cipőben járó Budapesttel is szeretné megújítani politikai szövetségét.

Miközben Szlovénia a lengyeleknél még elképesztőbb, 25 százalékos éves kiskereskedelmi fogyasztásbővülésről számolt be, a régióban van ellenpélda is: Csehország, ahol az energiaválság és az infláció miatti feszültséget a hétvégi hatalmas prágai kormányellenes tüntetés illusztrálta. A kiskereskedelmi forgalom 6 százalékos éves csökkenését mutató index mellé érdemes hozzátenni egy másik friss cseh adatot: a felszökő infláció miatt – ami júliusban már a 17,5 százalékot is elérte – a második negyedévben 9,8 százalékkal volt kevesebb a csehek reálbére, mint egy évvel korábban.

Az utóbbi tekintetben

 csehül állnak a szlovákok is,

bár náluk csak 4,5 százalékkal ért kevesebbet a bér, mint egy éve, de ettől az ő bolti fogyasztásuk nem ment át negatívba. Az 1,2 százalékos növekedés szerény. A növekedés mértéke Magyarországon – ahol még pozitív a reálbér – ennél jóval nagyobb, 4,3 százalék volt, de a két hónappal korábbihoz képest kevesebb mint a felére esett.

Nyugaton is hatalmas a kontraszt

A szlovákokhoz hasonlóan némileg nőtt éves alapon a kiskereskedelmi forgalom például Görögországban és Olaszországban, de az euróövezet egésze majdnem 1 százalékkal kevesebbet vásárolt, mint egy éve, és sok elemző szerint az energiaválság java még most jön, ahogy közeleg a tél.

A régiónkon kívül is hatalmas különbségek vannak ugyanakkor egyes országok közt, bár a kilátások egészében véve mindenhol romlottak. 

A hollandoknál például a magyarhoz hasonló léptékű volt júliusban a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése, a dánok ugyanakkor a csehekhez hasonlóan 10 százalékot közelítő veszteséget szenvedtek el ebben a tekintetben. A  hullámzó német forgalom a júniusi 9,6 százalék után júliusban csak 2,6 százalékkal volt lejjebb, de a vállalatok leállásához és a számlák megszaladásához vezető energiahiány miatt nem optimisták a közgazdászok.

BERLIN, GERMANY - JUNE 15: A man carries bags of groceries after emerging from a supermarket on June 15, 2022 in Berlin, Germany. Inflation has skyrocketed in Germany since Russia's February military invasion of Ukraine. Analysts attribute the sharp rise in food prices to rising fuel and fertilizer costs, which have hit the agriculture sector acutely.
Fotó: Sean Gallup/Getty Images

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.