Az elemzői várakozások szerint augusztusban az egy hónappal korábbinál ugyan lassabb ütemben, de továbbra is élénken folytatódik az amerikai foglalkoztatottság bővülése. A Reuters elemzői konszenzusa 300 ezres növekedésre számít, így a munkanélküliségi ráta 3,5-3,6 százalék lehet. Ha valóban hasonló számokat közöl magyar idő szerint délután fél 3-kor a munkaügyi tárca, nő annak a valószínűsége, hogy a jegybank szeptember 21–22-én tartandó kamatdöntő ülésén ismét 75 bázisponttal emeli az irányadó kamatot.
Jerome Powell, a Fed elnöke Jackson Hole-ban tartott beszédében gazdasági kínokról beszélt, ám ezek a jelek szerint még elég messze vannak. Augusztusban immár a huszadik egymást követő hónapja emelkedne a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, a 300 ezres létszámbővülés ugyanakkor 16 hónapja a legalacsonyabb adat lenne. A piac bizonytalanságát jelzi, hogy az elemzői előrejelzések 75 ezertől 450 ezerig szóródtak. A 3,5 százalékos munkanélküliségi ráta gyakorlatilag megegyezne a pandémia előtti csúccsal. A rendelkezésre álló munkahelyek száma július végén 11,2 millió volt, csaknem minden munkanélkülire két álláslehetőség is jut.
A CME által határidős jegyzések alapján elkészített Fed Watch Tool 74 százalékos valószínűséget ad a 75 bázispontos szigorításnak, ezzel az irányadó ráta a 225–250-es sávból 300–325-re emelkedne.
Elemzői vélemények szerint van még tartalék az USA munkaerőpiacában, ugyanis egyes szolgáltatások – például a vendéglátás vagy a légi közlekedés – továbbra is súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek. A kereslet ezekben a szektorokban felhajtja a béreket, és ennek az inflációs hatása óvatosságra int az augusztusban már csökkenésnek induló, 8,5 százalékos inflációval kapcsolatban. A várakozások szerint az átlagos órabérek augusztusban 0,4 százalékkal emelkedtek az egy hónappal korábbi 0,5 százalék után.
Ennek alapján – ha lesz – furcsa recesszió bontakozik majd ki az Egyesült Államokban – a gazdaság visszaesik, de a foglalkoztatottság továbbra is várhatóan erős marad.
A munkaerőpiaci adatokra várva, a továbbra is agresszíven szigorító Fedre számítva az adatok közzététele előtt a dollár kétéves csúcsra emelkedett a főbb devizákkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.