Az amerikai nagybankok, köztük a JPMorgan, a Morgan Stanley vagy a Bank of America azzal fenyegetőznek, hogy kilépnek a Mark Carney (korábban a kanadai, majd a brit jegybank elnöke) által tető alá hozott kezdeményezésből, amely a bankszektor zöldítését célozza.
A Financial Times értesülései szerint az elmúlt hónapokban a Glasgow Financial Alliance for Net Zero (Gfanz) elnevezésű kezdeményezés több tagja hevesen tiltakozott amiatt, hogy az ENSZ az általuk vállaltaknál sokkal szigorúbb feltételeket szabott. Így a jogi osztályaik sorra küldték a vészjelzéseket, hogy a Carney által létrehozott szövetségben való részvétel komoly jogi kockázatokkal járhat.
A határán állunk annak, hogy kilépjünk. Nem engedhetem meg, hogy egy harmadik fél (az ENSZ) jogi kötelezettségeket rójon ránk és részvényeseinkre. Ez felelőtlen és amorális
– nyilatkozta a lapnak egy amerikai bank felső vezetője. Nem kockáztathatunk egy pert, túl nagy a rizikó – tette hozzá. Egy másik, a tárgyalásokon részt vevő bankvezér szerint különösen feszült légkörben zajlottak a legutóbbi tárgyalások. Az európai hitelintézetek is erősen ingadoznak, az FT a spanyol Santandert említi közülük.
A Gfanz a tavaly novemberben, Glasgow-ban rendezett klímacsúcs után alakult meg, több mint 450 pénzügyi intézmény – összesen 130 ezer milliárd dollár mérlegfőösszeggel – csatlakozott hozzá. Az ENSZ viszont az idei nyár folyamán hirdette meg a Race to Zero elnevezésű kampányát, amely a szén, az olaj és a gáz felhasználásának radikális csökkentését célozza, és a szervezet létrehozott egy külön testületet is, amely a pénzügyi szektor vállalásainak betartását hivatott ellenőrizni.
A cél, hogy 2050-re megvalósuljon a nettó zéró kibocsátás.
A bankok szerepe nagyon fontos ebben, hiszen mérlegelniük kell szénhidrogén-szektor további finanszírozását, és az ebből való kihátrálás jelentős bevételkiesést okozna nekik. Mindennek tetejébe az amerikai tőkepiaci felügyelet, a SEC már korábban közölte, hogy sokkal szigorúbban ellenőrzi a klímavédelmi vállalások betartását, kötelezővé teszi az éves jelentésekben az erről szóló beszámolók közzétételét.
A bankárok szerint a Fed új követelményrendszere több száz oldallal bővítheti ki a pénzügyi beszámolókat, kisebbfajta hadseregnyi könyvelő és jogász lenne szükséges ezek összeállításához.
A hitelintézetek azt is kifogásolják, hogy az általuk tett vállalásokat nem kísérik hasonlóan robusztus programok a kormányzatok részéről. Rámutatnak arra is, hogy a legnagyobb károsanyag-kibocsátó országok – Kína, Oroszország és India – pénzintézetei alig képviseltetik magukat a szervezetben. Kínai vagy indiai bank például egy sincs, az oroszoktól egyedül a Szovkombank csatlakozott, de az ő helyzete is erősen kérdéses a nemzetközi szankciók miatt. Ehhez képest a törpeállam Liechtenstein három hitelintézettel is képviselteti magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.