Először adott interjút a brit kormányfő azóta, hogy a pénzügyminisztere nyilvánosságra hozta a nagy piaci vihart kavart miniköltségvetést. Liz Truss a BBC rádióban megvédte a tervet, mondván a kormánynak határozott lépést kellett tennie, ellentmondásos és nehéz döntéseket hoznia a gazdaság növekedése érdekében. Ő azonban készen állt erre, mert az a fontos, hogy elinduljon felfelé a gazdaság, az emberek átvészeljék a telet – jelentette ki.
A nagyrészt adócsökkentéseket tartalmazó tervet a kormány hitelekből kívánja finanszírozni. A piaci aggodalmak miatt zuhant a font árfolyama, és a Bank of England kénytelen volt közbelépni egy ideiglenes kötvényvásárlási programmal – emlékeztetett a Sky News.
Truss változatlanul azt állítja, hogy a kormány helyesen cselekedett, amikor sürgős lépéseket tett az infláció, a gazdasági lassulás és az energiaszámlák kezelése érdekében – a bejelentést követő gondok ellenére. Határozott nemmel válaszolt a kérdésre, hogy nem lenne-e időszerű visszavonni a miniköltségvetést.
A kormányfő nem győzte meg a piacokat, mivel az interjú után a font egy százalékkal, 1,0764-es szintre gyengült a dollárral szemben, bár ebben Jonas Goltermann, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint a brit gazdaság miatti aggodalmak mellett szerepet játszik a zöldhasú ereje is.
Nem hiszem, hogy a BoE beavatkozása hosszú távon lendületet adna a fontnak, bár megakadályozhat egy szélsőséges visszaesést
– mondta a Reutersnek. Goltermann valószínűnek tartja, hogy a font tovább gyengül, és a BoE csalódást okoz a kereskedőknek, akik arra számítanak, hogy jövő tavaszra a jegybank 6 százalékra emeli a kamatlábakat a jelenlegi 2,25-ról.
Bírálta az adócsökkentési tervet Mark Carney, a BoE korábbi kormányzója is, mert szerinte az aláásta a brit jegybank infláció megfékezésére tett erőfeszítéseit, illetve káoszt okozott a pénzügyi piacokon.
A kormánynak abban igaza van, hogy a gazdaság gyorsabb növekedésére összpontosít, ez azonban a jövőre vonatkozik, rövid távon pedig zavart okoz, mert nem világos, hogyan áll majd össze az államháztartás – nyilatkozta ugyancsak a BBC-nek.
A befektetőket szerinte az is aggasztja, hogy a miniköltségvetéshez a szokásokkal ellentétben nem csatolták a brit kormány számára költségvetési és makrogazdasági előrejelzéseket készítő, de független elemzőintézetként működő Office for Budget Responsibility elemzését.
Fontos, hogy a költségvetést független, és ki merem azt mondani, szakértői vizsgálatnak vessék alá
– hangsúlyozta.
A pénzügyminisztérium azt ígéri, hogy a november 23-án ismertetendő költségvetésből derülnek ki a részletek azzal kapcsolatban, hogyan tervezi a kormány csökkenteni az államadósságot. Több pénzpiaci elemző szerint azonban a kabinetnek ezt előbb kellene megtennie, hogy megnyugtassa a befektetőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.