Visszatérni látszik a normális élet Kijevbe azzal párhuzamosan, hogy a harcok Ukrajna más részeire összpontosulnak – írja a Deutsche Welle. A bárok és kávézók nyitva vannak, a városnéző túrák pedig ismét népszerűek – elsősorban a belföldi turisták körében. A külföldi vendégekre még várni kell.
Kijev utcáit ismét élettel töltik meg a járókelők, a járművek áramlását pedig forgalmi dugók lassítják egyszer-egyszer. A Deutsche Welle beszámolója szerint, ha az időnkénti légiriadók, a homokzsákok és a közigazgatási épületek melletti barikádok nem árulnák el, hogy Ukrajna háborúban áll, akár azt is lehetne gondolni, hogy minden visszatért a régi kerékvágásba. A hétköznapi élet szinte zavartalanul zajlik a fővárosban, Kijevben, ahol a helyiek gyakran látogatják a közparkokat, sétálnak a sugárutakon vagy pihennek a kávézókban.
2022. április 4-én indultam el Kijevből Lengyelországba. Akkor rengeteg ellenőrző pont volt a városban, minden megállónál fel kellett mutatni az iratainkat, kevés üzlet volt nyitva, és szinte lehetetlen volt nyitott kávézót találni
– eleveníti fel a közelmúlt eseményeit a DW-nek Ksenia Fedorova, aki tíz évig dolgozott egy nagy televíziós csatornánál, most pedig szinkronszínészként tevékenykedik. Nemrég tért vissza szülővárosába, Kijevbe, és azt mondja, a dolgok szinte olyanok, mint a háború előtti időkben: a bevásárlóközpontok, éttermek és mozik nyitva vannak, az utcák pedig zsúfolva emberekkel.
Amikor Kijev főutcáján – ahol bárok, éttermek és üzletek sorakoznak – megszólal a légiriadó szirénája, az emberek többsége nyugodtan reagál. Néhányan tovább sétálnak, míg mások a metróállomás felé veszik az irányt, hogy menedéket keressenek.
Míg a külföldi turisták a háború kezdete óta érthető okokból jellemzően elkerülik Kijevet, a belföldi látogatók tömegesen jelentek meg újra. Sok ukrán szeretne visszatérni a normális élethez (amennyire csak lehetséges), és ez számukra azt is jelenti, hogy rövid kirándulásokra és városnéző túrákra indulnak.
A szervezett kijevi séták iránt nagy az érdeklődés, bár a még mindig tartó háború miatt jó pár jelentkező azokat az útvonalakat részesíti előnyben, amelyek az óvóhelyekhez is közel esnek.
A városi túrák már majdnem visszatértek a normális kerékvágásba. Gyakran vannak akár 20 fős csoportjaim is, és a speciális tematikus túrák még nagyobb tömegeket vonzanak
– állítja egy kijevi idegenvezető. Azt mondja, sok belföldi turista most már eléggé biztonságban érzi magát ahhoz, hogy meglátogassa a várost, és részt vegyen a sétákon.
Menekültek is csatlakoznak a túráimhoz, legalább három sétámhoz csatlakoztak harkivi lakosok is
– árulja el.
Sok utazási iroda és idegenvezető bevételeinek egy részét jótékonysági célokra ajánlja fel. Mások különleges kedvezményeket biztosítanak a fegyveres erők tagjainak, családoknak és gyerekeknek.
Számos kulturális intézmény nyitott ki újra Kijevben. Ismét el lehet tölteni egy estét a Nemzeti Akadémiai Színházban (Leszja Ukrajinka Színház) vagy az operában, de a múzeumok is látogathatók. Az ukránok nemzeti múzeumában például létrehoztak egy ideiglenes kiállítást a kijevi csatának és hőseinek, de egyelőre csak legfeljebb 20 fős csoportoknak tudnak belépést engedélyezni.
Légiriadó esetére bombabiztos bunkerünk is van
– mondja a múzeum vezető kutatója.
A legtöbb külföldi turista még mindig kerüli Kijevet, és az ukrán idegenforgalmi ágazatban dolgozók nem is számítanak arra, hogy a külföldi vendégek egyhamar visszatérnek. Ehhez nemcsak a harci cselekmények befejezésére volna szükség, de a hadiállapot feloldására is – az ukrán légtér újbóli megnyitásáról nem is beszélve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.