Mindössze két és fél évvel a koronavírus-járvány kezdeti napjait jellemző vécépapírhiányt követően úgy tűnik, hogy ismét egyre problémásabb lehet a tekercsek beszerzése, ugyanis a magas energiaárak miatt egyre több gyártó kényszerül csökkenteni a termelését vagy akár teljes mértékben be is zárni.
Mindez csupán az egyik első jele a magas energiaigényű feldolgozóipar problémáinak, ám egy olyan területen, ami mindenkit érint. Az európai ipari alapanyagok ára a szintetikus fonalaktól az alumíniumon, cementen át a műtrágyáig egyaránt emelkedik, tovább fűtve az inflációt, így a központi bankoknak sem marad más választása, mind az egyre erőteljesebb szigorítás.
A fából pépet, majd papírt készíteni kifejezetten sok energiát igényel, ráadásul
a vécépapírhoz szükséges alapanyaghoz még több energia kell, mint más papírtermékekhez,
miközben az Európában elszabadult energiaárak mérséklődése nem várható a közeljövőben, annak ellenére sem, hogy a múlt héten a nagykereskedelmi gázár mintegy harmadával csökkent a holland TTF gáztőzsdén. Az európai áramárak az egy évtizeddel ezelőttinek a tizenötszörösére nőttek – írja a Bloomberg.
Lorenzo Poli, a Cartere Saci olasz papírgyár vezetője szerint míg tavaly mintegy 385 ezer eurót tettek ki ezek a költségek, addig ez idén már közel kétmillió eurónál jár. Az évszázados múltú német vécépapírgyár, a Hakle hétfőn csődvédelmet kért fizetésképtelenség miatt.
Anekdotikus adatok szólnak arról, hogy más hasonló cégek vezetői is költségeik hasonló mértékű növekedéséről panaszkodnak. Mindeközben az európai kormányok főként a háztartásokat igyekeznek kisegíteni, megfeledkezve a feldolgozóipari cégek problémáiról. Emiatt
a gyártók kontinensszerte attól aggódnak, hogy egyetlen lehetőségük a termelés csökkentése.
Ez persze hiányokat generálhat, az árak emelkedéséhez vezet, ami segíti a haszonkulcs visszapattanását. A nyár kezdete óta emelik áraikat a szupermarketek felé is, ami a lakossági árakra is egyre nagyobb hatással lehet.
A vécépapírok alapanyagául szolgáló papírfajta ára a héten sosem látott csúcsokra, tonnánként mintegy 2200 euróra emelkedett a 2021. januári 900 euró alatti értékről.
Iparági vezetők szerint ráadásul messze még a drágulás vége, és annak üteme gyorsul.
Januártól júniusig még csak havonta 3-5 százalékos volt az áremelkedés, ám július óta ez már havonta 10 százalékra emelkedett.
A drágulás hamarosan továbbgyűrűzhet a boltok polcaira. Az olyan fogyasztási cikkeket forgalmazó cégek, mint a Procter & Gamble és a Kimberley-Clark már emeltek a termék árán és a vécépapír-gurigák hossza is csökkent. Iparági vezetők szerint ma átlagosan 6-8 százalékkal rövidebbek a gurigára tekert papírok mint tavaly, miközben az áruk 8-10 százalékot nőtt. Azonban a kiskereskedelmi árak tovább emelkedhetnek, és
az eladott gurigák nem csupán rövidebbek, de keskenyebbek is lehetnek a közeljövőben.
A vécépapír azonban csak rávilágít a feldolgozóipar problémáira, még ha nyilván vannak is különbségek közte és a csempék vagy épp a műtrágya között, a közös ezekben a termékekben az, hogy a nagykereskedelmi árak nőnek, miközben a termelés csökken. Ez utóbbi további dráguláshoz vezet a gazdaságok lassulása ellenére, így a jegybankok nem tehetnek mást, mint azt, hogy még tovább emelik a kamatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.