A tűzifa és a fűtésre használt faanyagok árának a téli időszakra érvényes korlátozásáról döntött a bukaresti kormány a lakossági és intézményi fogyasztók védelmében. Az intézkedésről szerdai ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a Nicolae Ciuca vezette kabinet. A liberális miniszterelnök közölte, a környezetvédelmi minisztérium előterjesztésének megfelelően köbméterenként 34 ezer forintnak megfelelő összegre (1 lej 85 forint) korlátozzák a tűzifa árát. Ciuca elmondta,
Romániában hozzávetőlegesen hárommillió háztartásban fűtenek fával, ezért az intézkedést több mint hárommillióan várják. A kormányrendelet szerint a fabrikett tonnánkénti árát 1500 lejben, a pelletét pedig 2000 lejben maximálta a román kormány; az árak az áfát is tartalmazzák.
Egyébként a bukaresti kormány arról is döntött, hogy 130 ezer köbméter tűzifát tartalmazó segélyszállítmányt küld a Moldovai Köztársaságnak.
Az árkorlátozás a téli időszakra vonatkozik, március 31-ig lesz érvényben. Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdőgazdálkodási miniszter szerdán elmondta, hogy az elektromos áram és a földgáz árának korlátozásához hasonlóan a mostani intézkedés is a polgárok védelmét szolgálja. Az energiaválság hatására ugyanis a tűzifa árának mesterséges emelkedése tapasztalható Romániában, ami több mint hárommillió háztartást érint hátrányosan. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tárcavezetője szerint a tűzifa esetében a 400 lejes ársapka azt jelenti, hogy a lakosság, valamint az iskolák, szociális és kulturális intézmények, önkormányzatok is legfeljebb ezen az áron jutnak hozzá a tüzelőanyaghoz. Tánczos Barna ismertetése szerint
az árkorlátozás megszegése szabálysértésnek számít, amiért a jogszabályok értelmében 3000-től ötezer lejig terjedő bírsággal sújthatók a kereskedők.
A bukaresti zöldtárca amúgy korábban arra tett javaslatot, hogy köbméterenként 12 500 forintnak megfelelő összeggel támogassa az állam a háztartások tűzifavásárlását, de a kormány végül az ársapka mellett döntött. Noha tavaly novemberben a román parlament döntése értelmében 19 százalékról 5 százalékra csökkent a tűzifa általános forgalmi adója mind a természetes, mind a jogi személyek számára, a földgázhoz és a villanyáramhoz hasonlóan az elmúlt másfél évben a tűzifa ára is jelentős mértékben megemelkedett Romániában, bizonyos régiókban mintegy 70 százalékkal drágult.
A faipari ágazat képviselői egyébként úgy vélik, a hatósági ársapka nem oldja meg a tűzifa piacán kialakult helyzetet, szerintük növelni kellene a belföldi kitermelést.
A fűtéshez használt faanyagokra vonatkozó árplafon elsősorban ott jelenthet majd segítséget, ahol nincs a település közelében fakitermelés. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter korábban viszont leszögezte, az ország rendelkezik elegendő, fűtésre használható famennyiséggel.
Az egész országot nem lehet botanikus kertté változtatni, a korrekt, törvényes és fenntartható erdőkitermelés elegendő fát biztosít a lakosságnak és a feldolgozóiparnak egyaránt
– jelentette ki a tárcavezető, amivel ki is vívta a környezetvédő szervezetek haragját.
Mint arról beszámoltunk, a román kormány szeptemberben egy évvel, 2023 szeptemberéig meghosszabbította az árkompenzációt a földgáz és a villamos energia esetében. A rendelkezés elsősorban a lakosságra terjed ki, ugyanakkor a kis- és középvállalkozások és közintézmények esetében kilowattóránként 1 lejes (82 forint) ársapka van érvényben, de csak a tavalyi fogyasztásuk 85 százalékáig. Akik túllépik az ársapkarendeletben meghatározott fogyasztási küszöböt, azoknak az akár több lejre rúgó piaci árat kell fizetniük az elhasznált villanyáram kilowattórájáért. A bukaresti kormány ugyanakkor nemrég három hónappal, az év végéig meghosszabbította az üzemanyag árának literenkénti 0,50 lejjel történő, júliusban bevezetett kompenzálását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.