BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Durvul a feszültség Haitin, érkezik a nemzetközi katonai segítség

A haiti kormány kérésére az Egyesült Államokból és Kanadából katonai repülőgépeken taktikai- és páncélozottjármű-szállítmányok érkeztek az ország fővárosába, hogy ezzel is támogassák a helyi rendőrséget a fegyveres bandák elleni harcban.

Haiti kormánya a múlt héten kért külföldi katonai segítséget, hogy úrrá tudjon lenni az országot megbénító bűnbandákon, tüntetéseken, valamint a humanitárius válságon. A 11 milliós Haitin szűkös forrásokkal és állománnyal, mindössze 12 800 fővel rendelkező rendőrség próbálja fenntartani a rendet.

A Canadian military plane takes off from Toussaint Louverture International Airport in Port-au-Prince on October 15, 2022. - Canada is providing military personnel and security aid as Haiti faces a rise in gang violence. Haiti, the poorest nation in the Americas, is also facing an acute political, economic, security and health crisis which has paralyzed the country and sparked a breakdown of law and order. UN Secretary-General Antonio Guterres has called for the immediate deployment of a special armed force.
Fotó:  Richard Pierrin / AFP

Az amerikai és a kanadai kormány vasárnapi közös közleménye szerint a haiti kormány által vásárolt létfontosságú biztonsági felszerelések, köztük taktikai és páncélozott járművek megérkeztek az ország fővárosába, Port-au-Prince-be. 

A dokumentum szerint ez a technika segíteni fog a bűnözők elleni küzdelemben, hozzájárul a humanitárius segélyek biztonságos célba juttatásához. A segélyszállítmányok akadozása megnehezíti a kolera terjedésének megfékezésére irányuló erőfeszítéseket.

Az ügy előzménye az, hogy a haiti vezetés már a múlt héten a nemzetközi közösséghez fordult segítségért, azonban az nem világos, hogy a kérés az ENSZ öt éve véget ért helyi békefenntartó missziójának újraélesztésére irányul-e, vagy esetleg csak meghatározott országokhoz intézték.
  

Port-au-Prince, 2022. szeptember 16.Kormányellenes tüntetők követelik Ariel Henry miniszterelnök lemondását a fővárosban, Port-au-Prince-ban 2022. szeptember 15-én. A karibi országban egy éven belül kétszeresére emelkedtek az üzemanyagárak, a lakosság 40 százaléka nem jut elegendő élelmiszerhez. A rendszeres zavargások miatt számos nagykövetséget bezártak
Fotó: Johnson Sabin / MTI / EPA

Az AP felidézte, hogy Luis Almagro, az Amerikai Államok Szervezetének (OAS) főtitkára csütörtökön megbeszélést folytatott a többi között Antony Blinken amerikai és Jean Victor Geneus haiti külügyminiszterrel a szigetországban egyre romló állapotokról. Almagro csütörtök este mikroblogján azt írta, hogy Haitinak „sürgősen segítséget kell kérnie a nemzetközi közösségtől, hogy úrrá legyen a biztonsági válságon, és meg kell határoznia egy nemzetközi biztonsági erő keretfeltételeit”.

Sok haiti lakos azonban ellenzi egy újabb nemzetközi beavatkozás ötletét az ENSZ békefenntartóknak tulajdonított nemierőszak-esetekre és a 2010-ben csaknem tízezer halálos áldozatot okozó kolerajárványra hivatkozva.
„Nem hiszem, hogy Haitinek egy újabb beavatkozásra lenne szüksége” – hangoztatta Mathias Pierre, Haiti választásokért felelős volt minisztere. Pierre mindazonáltal felkérte az Egyesült Államokat, hogy segítsen csökkenteni az országba áramló fegyverek és lőszer mennyiségét, ugyanakkor támogassa a rendőrség munkáját felszereléssel és a bűnbandákra vonatkozó hírszerzési értesülésekkel. „Nem egy hadsereggel állunk szemben, hanem a szegénynegyedeket uraló bandákkal, amelyek a helyi lakosságot használják élő pajzsként” – tette hozzá.

Fotó: AFP

A Haiti Köztársaság a nyugati félteke legszegényebb állama. Az ország lakosságának mintegy 40 százaléka nem jut állandóan tiszta vízhez. Az erőszakhullám mellett az országból koleramegbetegedéseket is jelentettek, amit tovább súlyosbít az ivóvíz- és üzemanyaghiány.

Haiti társadalmi és gazdasági helyzetét súlyosbítja a magas infláció, a nemzeti valuta leértékelődése és az utcai bandák összecsapásai, amelyek több száz ember életét követelték. A bandák azután erősödtek meg, hogy Jovenel Moise elnök merénylet áldozata lett 2021 júliusában. Haiti több térsége már kikerült a központi kormány ellenőrzése alól. Az ENSZ szerint 4,9 millió haiti (a lakosság több mint 40 százaléka) szorul humanitárius segítségre.

Ezrek maradtak víz és orvosi ellátás nélkül Haitin a bandaháború miatt

Teljes a káosz Haitin, a bandák nemcsak egymást, de a segélyszállítmányokat is megtámadják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.