A szülői bónusz lényege, hogy a Szlovákiában adózó dolgozók 2023-tól hozzájárulhatnak a szüleik nyugdíjához, ez a korábban ismeretlen megoldás a nyugdíjasok mintegy 80 százalékának anyagi helyzetét javítja.
A szülői bónuszra csak azok a nyugdíjasok jogosultak, akiknek a gyermekei Szlovákiában dolgoznak. Nem fizethet bónuszt, aki fegyveres testületnél szolgál, aki munkanélküli, aki súlyos fogyatékkal él, ezért munkaképtelen. A gyermek mindkét szülője számára a bruttó bére 1,5-1,5 százalékát utalhatja el, ami a jövőben nem csökkenti saját nyugdíja nagyságát. Például ha a dolgozó 1000 eurót keres, egy-egy szülő évente 180 eurót kaphat (12-szer 15 euró).
A bónusz nagyságát a két évvel korábbi bérből számítják ki, van felső határa, legfeljebb a mindenkori átlagbér 1,2-szereséből számítható ki.
További megkötés, hogy csak azok lesznek rá jogosultak, akik öregségi nyugdíjban részesülnek. A jövő évi szülői bónuszt a 2023-as év egészére egy tételben fizetik ki, az intézkedés pedig a jövő évi költségvetést várhatóan mintegy 250 millió euróval csapolja meg. Ha valaki nem akarja, hogy valamelyik szülője bónuszban részesüljön, annak 2023 február végéig jeleznie kell a nyugdíjfolyósító Szociális Biztosítónál ezt a szándékát.
Változik a nyugdíjba vonulás ideje is.
A nyugdíjkorhatár a várható átlagéletkorral együtt tolódik ki.
Ha a statisztikából indulunk ki, akkor évente mintegy két hónappal nő a most 64 éves korban befagyasztott nyugdíjkorhatár. Ez a változás az 1967-ben vagy a még később születetteket érinti, az ennél idősebbek legkésőbb 64 évesen nyugdíjba vonulhatnak. A nők esetében azonban gyermekenként 6 hónapot számítanak le, de maximum csak 18 hónapot. Szlovákiában napjainkban az átlagéletkor a férfiaknál 74 év, nőknél pedig már 80 feletti – 1990 óta az átlagéletkor 6 évvel emelkedett.
Az elfogadott társadalombiztosítási törvény szerint
40 évnyi munkaviszony után lehetővé teszik a korengedményes nyugdíjazást.
Vagyis ha valaki 18 évesen lépett munkába, 58 évesen elmehet nyugdíjba. Aki úgy dönt, hogy ilyen feltételek mellett megy nyugdíjba, annak a nyugdíját minden egyes olyan hónap után, amely az épp aktuális nyugdíjkorhatárig van még hátra, 0,3 százalékkal csökkentik. Akinek például egy éve van hátra a nyugdíjkorhatárig, az 3,6 százalékkal kisebb nyugdíjat kap, miközben most az átlagnyugdíj 515 euró. A másik megoldás: két évvel a nyugdíjkorhatár előtt bárki nyugdíjba mehet, ha a korengedményes nyugdíj összege meghaladja az egy felnőtt személyre számított létminimum 1,6-szeresét. Ez most 234,50 euró, ennek 1,6-szerese 375 euró, azaz akinél ennél kisebb nyugdíjat számolnak ki, az nem vonulhat idő előtt vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.