Megkezdődött a cidrifutam. Hol az Egyesült Államokban, hol Európában lángol fel az a spekuláció, hogy a gazdasági visszaeséstől tartva a jegybank visszafogja a nyaktörő kamatemelést. Hogy hol félnek éppen jobban, annak jól látható jeleit adják a piacok. A legkiválóbb indikátor az euró és a dollár keresztárfolyama, ami a recessziós aggodalmaknak megfelelően a paritás – az egy az egyben váltás – körül pattog. Pontosabban annak megfelelően, mekkorának látják a piacokon a Federal Reserve (Fed), illetve az Európai Központi Bank (EKB) recessziós félelmét.
Ennek az indikátornak köszönhető, hogy világos: a piacok összességében félelemszignálként értékelték az EKB csütörtöki kommunikációját a végrehajtott újabb hatalmas, 75 bázispontos kamatemelés ellenére, nüanszokból olvasva. Érdemes számbavenni, miből, hiszen ezek a tényezők a későbbiekben is hatnak, és láthatóan a forint árfolyamára is, mégpedig erőteljesen.
Az euró a kamatemelés ellenére a paritás alá esett már csütörtökön, és a gyengébb szinteken vert tanyát pénteken is, alig merítve némi erőt a 10 órakor közzétett német GDP-adatokból , amelyek némi növekedést mutattak a harmadik negyedévben, holott az elemzők úgy számoltak, hogy máris megkezdődött a valószínűsíthető német recesszió.
A megelőző napokban az euró – magával húzva a forintot is – azért erősödött hetek után először a paritás fölé, mert akkor meg Amerikában erősödtek fel a hangok, hogy közel a recesszió, és ezért decemberre már 50 bázispontra csökkentheti 75 bázispontos kamatemelő lépéseinek méretét a Fed. Ugyanilyen spekuláció jelentkezett egyébként az EKB ülése előtt is.
Amerikában az táplálja ezt a várakozást, hogy van erre nyomás a politikusok oldaláról is a novemberi félidős választás előtt, amelynek kampányában nem állnak jól Joe Biden elnök demokratái. Más formában, de van politikai nyomás az EKB-n is. Emmanuel Macron francia elnök és Giorgia Meloni új olasz kormányfő is jelezte, tartanak a kamatemelések recesszió felé taszító hatásaitól.
Ezekre az aggodalmakra – a politikai vonatkozás említése nélkül – reagált a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatóján Christine Lagarde, az EKB elnöke is. A kérdésre, hogy nem veszik-e figyelembe ezeket is döntéseikben, Lagarde úgy válaszolt, hogy de igen, és decemberi ülésén is megvizsgálja a kérdést a gazdasági kilátásokat áttekintve a bank.
Az EKB-ülés döntéseiben és kommunikációjában alapvetően azt figyelték a piacokon, hogy a biztosra vett 75 bázispontos emelésen túl tesz-e utalásokat a bank a jövőbeli pénzbőség-visszafogásra –ami az eurónak jó jel lenne, vagy éppen ellenkezőleg a szigorítás lassítására utal. Volt olyan vélemény is, hogy az euró már attól is visszavonulhat, ha a bank túlságosan szűkszavú a várt „mennyiségi szigorítást” illetően.
Valóban szűkszavúak is voltak: amit a bankoknak nyújtott olcsó finanszírozás – az úgynevezett LTRO-k – novemberi megdrágításáról mondtak, abban nem volt meglepetés, arról pedig nem esett szó, mikor és milyen ütemben kezdené el lebontani az EKB a két hatalmas program során nála felgyűlt államkötvényhegyeket.
Az euró azonban alapvetően nem ezért áll nyerésre jelenleg a cidrifutamban, hanem mert a piacokon mérlegre tették a kommentárokat, amelyek Lagarde elnöktől érkeztek. Aki azt is elmondta, hogy a bank szándékosan nem nyújt iránymutatást („forward guidance”), annyi a bizonytalanság, ugyanakkor hosszan ecsetelte az euróövezeti gazdaságra leső veszélyeket.
A piaci szereplők egyszerűen ennek a hatására úgy ítélték meg, hogy a bank érzékenyebbé vált a lefelé mutató növekedési kockázatokra – írták az EKB-ülést összegző jegyzetükben az ING közgazdászai. Pedig ezt ellensúlyozhatná, hogy Lagarde a „világosan” felfelé mutató inflációs kockázatokat is hangsúlyozta.
A „feltételezett galamblelkűségnek” meg is lett az ára, az inflációs várakozásokat tükröző forward inflációs ügyletek felfelé araszoltak, és mérséklődött a pénzpiacok árazta várt kamatemelés – tették hozzá a szakemberek. A héten akkorát esett a 10 éves német államkötvény hozama, mint 1987 októbere óta soha: pénteken már visszakorrigált 13 bázisponttal 2,11 százalék környékére, de még ez is 40 bázispont egyhetes zuhanást jelent.
Ha igazuk van, akkor az euró árfolyamát – és vele a forintét –, nem néhány könnyen felsorolható tényezőből lehet olvasni, hanem a piacok összeállította összképből, amelyet módosíthatnak a beérkező adatok, illetve az EKB-döntéshozók nyilatkozatai.
Később derült ki, hogy az EKB nem volt egyhangú a tegnapi kamatemelés méretét tekintve, a Bloomberg szerint három tag a tanácsban kisebb emelést támogatott
– emelte ki az ING jegyzete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.