A japán kormány újabb, mintegy 26–30 ezer milliárd jenes (egy jen 2,78 forint) kiadási csomagot jelent be pénteken, amelynek a célja megfékezni az inflációt jövőre. Azt remélik, hogy ezzel segítenek a jegybanknak is megindokolni, miért tervezi fenntartani az extra alacsony, mínusz 0,1 százalékos alapkamatot.
Kisida Fumio kabinetje már korábban ígéretet tett arra, hogy segít a lakosságnak enyhíteni a növekvő üzemanyag- és élelmiszerárak kedvezőtlen hatását. „A csomag végösszege valahol 26 és 30 ezer milliárd jen között mozog, de valószínűleg sokkal közelebb lesz az utóbbihoz” – árulta el szerdán a Reutersnek a kormányzó Liberális Demokrata Párt egyik neve elhallgatását kérő tisztviselője.
A csomag a tervezet szerint olyan támogatásokat tartalmaz, amelyeknek köszönhetően
a háztartások villanyszámlája nagyjából 20 százalékkal csökken jövő anuártól szeptemberig.
Elemzők várakozásai szerint a támogatás leszorítja a fogyasztói inflációt, amely szeptemberben már egymást követő hatodik hónapja haladta meg a jegybank kétszázalékos célját.
„A fogyasztói árindexet alkotó összetevők közül a támogatások az áram- és gázszámlákat érintenék, illetve január–márciusban lefelé nyomják a japán inflációs rátát”
– írták jegyzetükben a Daiwa Securities elemzői. Előrejelzésük szerint a maginfláció a szeptemberi három százalékról decemberre 3,2-re gyorsul, majd a támogatásnak köszönhetően márciusra 1,7 százalék körüli lehet. Az SMBC Nikko Securities szakértői még optimistábbak, arra számítanak, hogy az áram- és gázszámlák szubvencionálásával sikerül a maginflációt éves bázison 1,1 százalék körülire szorítani.
A támogatások hatása azonban áprilistól mérséklődik, amikor a közműszolgáltatók felülvizsgálják a díjakat, figyelembe véve a gyenge jen miatt emelkedő importköltségeket.
A csomag részleteit nem hozzák nyilvánosságra az előtt, hogy a Bank of Japan ugyancsak pénteken közli az új növekedési és inflációs előrejelzéseit. Elemzők szerint azonban arra hatással lehet, hogy hogyan látja a BoJ az árak szélesebb körű alakulását, mivel a támogatások ellensúlyoznák a szűkülő munkaerőpiac okozta inflációs nyomás egy részét.
A jegybank általános vélemény szerint pénteki ülésén is tartja az ultraalacsony kamatlábakat és a masszív ösztönző intézkedések fenntartására tett ígéretét, mivel úgy véli, hogy inflációt a költségek hajtják, ezért az ideiglenesnek bizonyul.
A támogatási csomag ugyanakkor arra kényszerítheti a kormányt, hogy további kötvényeket bocsásson ki, ami súlyosbítja a világ harmadik legnagyobb gazdaságának amúgy is romló pénzügyi helyzetét. A járvány kedvezőtlen gazdasági hatásainak enyhítésére ugyancsak több csomagot fogadtak el, ennek következtében az idén márciusra 1212 ezer milliárd jenre nőtt a hosszú lejáratú adósságállomány, ami a GDP 219 százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.