A múlt hónapban kihirdetett TotalEnergies után a Shell is jogot szerzett arra, hogy a QatarEnergy partnereként előkészítse a világ egyik legnagyobb gázmezejének számító, Katar és Irán területén húzódó, Északi mező néven emlegetett lelőhely kiterjesztését déli irányban. A feltárási és fejlesztési munkákból azonban mások sincsenek kizárva, a többi potenciális olaj- és gázipari szereplőről 2023 első negyedévében döntenek.
Az innen kitermelt és cseppfolyósított gázt (LNG) tárt karokkal várják majd az energiaválságát élő Európában a kieső orosz földgázszállítások alternatívájaként. Az Északi mező déli részén dolgozó projektvállalatban a brit Shell a TotalEnergieshez hasonlóan 9,3 százalékos részesedéshez jut, míg a QatarEnergy megtartja 75 százalékos pakettjét.
Az Északi mező keleti irányú bővítésére szóló megbízási szerződést már az év elején aláírták, ott a TotalEnergies, a Shell, az Exxon, a ConocoPhillips és az Eni is részesedik a közös munkából és annak majdani gyümölcséből – jelentette az Argus. A keleti és a déli fejlesztési terület termelésbe vonásától azt remélik a katari vezetők, hogy országuk LNG-exportja 2027-re évi 77 millió tonnáról 126 millió tonnára nőhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.