BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb lábon lövős szankció jöhet – ezúttal az alumínium van soron

Ha a Nyugat szankciók alá vonja az orosz alumíniumot, még a lassuló kereslet ellenére is totális piaci káosz és jelentős áremelkedés alakulhat ki. Európának Kínán és Indián keresztül kell majd sokkal drágábban vásárolnia.

Teljes piaci káosszal fenyeget, ha Washington és Brüsszel szankciók alá vonja az orosz alumíniumot, elsősorban a legnagyobb orosz gyártót és exportőrt, a Ruszalt – vélekednek piaci szereplők a Bloombergnek. Oroszország a világ legnagyobb alumíniumgyártója, Bidenék a legutóbbi rakétacsapás-sorozatra válaszul rendelnék el a szankciók új hullámát.

Fotó: Patrick Hertzog / AFP

A fehér fém ára hektikusan alakult a február 24-én kezdődött ukrán invázió után, kezdetben felszáguldott a tonnánként 3800 dollár feletti csúcsokra, majd miután kiderült, hogy az orosz alumínium nem esik a szankciók alá, ráadásul a nagy bizonytalanság miatt diszkontáron is adják, szeptemberre 2200 dollárra alá süllyedtek a jegyzések. Az európai keresletet – és a kínálatot is – az energiaválság is csökkentette, számos alumíniumkohó bezárt, mert a gyártás energiaigénye nagyon magas.

Az alumínium árának alakulása (tonna/dollár)

A mostani washingtoni fenyegetéssel kapcsolatban a Goldman Sachs (GS) megjegyezte, hogy ha beváltják, 

extrém kínálatszűke alakulhat ki a piacon. 

Az árak megugranak, a glóbusz legnagyobb felhasználója és egyben termelője, Kína növelheti feldolgozottalumínium-importját. A piaci káoszt fokozhatja, hogy 

a Londoni Fémtőzsde (LME) fontoltagja, hogy kitiltja az orosz termelőket a tőzsdéről.

Az európai kereskedelem mennyiségét nézve ugyan ez nem túl nagy volumen, viszont az ott kialakult árak irányadók a szektorban, és az LME raktárai a végső menedéket jelentik, ha áruhiány alakulna ki.

A járványkorlátozások feloldása után élénkült az alumínium iránti kereslet, az árak is felszaladtak

„Európa számára a legrosszabb forgatókönyv lenne, hogyha az EU és az USA blokkolná az orosz alumíniumot” – állította egy elemző, hozzátéve, hogy 

így ismét lábon lőné magát az EU, hiszen az orosz fém Kínán és Indián keresztül feldolgozott formában áramlana vissza az öreg kontinensre – csak sokkal drágábban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.