Egyre lejjebb csúsznak a hosszú lejáratú - tíz év körüli - amerikai államkötvények hozamai, már jócskán a két vnél rövidebb hozamok alatti tartományban vannak. Ez azt jelzi, hogy a befektetők szerint a Fed közel van az inflációs csata megnyeréséhez – még ha ennek recesszió is az ára.
Az inverz hozamgörbének is nevezett jelenség általában jó jelzője a közelgő recessziónak. A rövidebb lejáratú államkötvények hozama többnyire azt jelzi, hogy a piacok rövid távon milyen kamatszintekre számítanak a jegybanktól. A hosszabb lejáratok hozama békeidőben magasabb kellene hogy legyen, lévén hosszabb távra adják kölcsön a pénzüket a befektetők az államnak. A jelenlegi helyzetben azonban a hosszabb lejáratok hozama alacsonyabb, mint a rövideké, vagyis a piac csökkenő inflációra számít.
A múlt héten a tízéves irányadó amerikai állampapír hozama csaknem 0,8 százalékponttal volt kevesebb, mint a kétévesé, ami 1981 óta a legnagyobb különbség.
Tavaly év elején az amerikai jegybank és a washingtoni pénzügyi vezetés még azt gondolta, hogy az infláció átmeneti jelenség, egy évvel később azonban a fogyasztói árak növekedési üteme csaknem 40 évtizedes csúcsra szaladt fel. De a piacok bíznak az amerikai jegybankban, abban, hogy képes lesz letörni az inflációt, ennek az ára azonban rövid távon a magasabb kamatszint és a potenciális recesszió. A jelenlegi piaci várakozások szerint
az irányadó amerikai kamat a jelenlegi 3,75–4 százalékos sáv után jövő év elején valahol 5 százalék körül tetőzik.
Októberben lassulásnak indult a fogyasztói árak növekedési üteme, így sokan arra számítanak, hogy már jövőre kamatcsökkentési ciklusba kezdhet a jegybank, eltűnik az inflációs nyomás a gazdaságból.
A Fed döntéshozóinak legutóbbi üléséről közzétett jegyzőkönyv megerősíti ezt az értékelést, azzal a fontos kiegészítéssel, hogy ugyan
alacsonyabban és hamarabb tetőzhet az irányadó kamat, viszont annak csökkenése is lassabb lesz a vártnál.
A Fed igyekszik recesszió nélkül a földre tenni az amerikai gazdaságot, az ülésekről közzétett dokumentumokból azonban kiderült, hogy most első ízben számoltak valós veszélyként a gazdaság visszaesésével. A Bloomberg elemzői konszenzusa 60-65 százalékos valószínűséget ad ennek. Az elemzők egyetértenek abban is, hogy ha lesz is gazdasági lejtmenet, annak mértéke és hossza nem lesz súlyos. A harmadik negyedévben az amerikai GDP a vártnál gyorsabban, (évesített adatok alapján) 2,6 százalékkal nőtt, így az előző két negyedév csökkenő GDP-je után ismét lendületbe jött a gazdaság. Az S&P Global Ratings várakozásai szerint azonban jövőre enyhe, 1 százalék alatti recesszió üthet be – hasonlóan az 1969–1970-es, szintén viszonylag rövid lefolyású gyengélkedéshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.