A világ egyik leggyorsabban növekedő országává teheti az idén Georgiát a tízezerszámra érkező orosz menekültek.
Pedig az orosz–ukrán háború kitörése után, tavasszal az Európa Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) még azt jövendölte, hogy a konfliktus nagy csapást jelent majd a 3,7 milliós hegyvidéki ország gazdaságára, a világbank pedig 5,5-ről 2,5 százalékra nyeste növekedési előrejelzését.
Ezzel szemben ma már úgy látszik, hogy a georgiai gazdaság két számjegyű növekedést érhet el az idén, ezzel megelőzve az olyan „szupersztárokat” is, mint Vietnam, vagy a magas olajárakon gazdagodó Kuvait.
A fellendülést az orosz menekültek tömege hajtja.
Legalább 112 ezren érkeztek az eddigi adatok szerint
– írta a Reuters –, az első nagyobb hullám – mintegy 43 ezer ember – Ukrajna lerohanását követően.
A menekülő oroszok munkaerőként is hasznosak, és pénzpatakok oldalán érkeznek. Április és szeptember közt egymilliárd dollárt utaltak Georgiába, ötször annyit, mint a múlt év azonos időszakában. Ez is hozzájárult, hogy a georgiai valuta, a lari hároméves csúcsot ütött, pedig a feltörekvő piaci devizáknak idén rossz éve van.
Ezek magasabb körű emberek, gazdag emberek... üzleti ötletekkel érkeznek Georgiába, és drasztikusan növelik a fogyasztást
– mondta Davit Keseleva, a Tbiliszi Állami Egyetem nemzetközi gazdasági iskolájának szenior kutatója. „Azt vártuk, hogy a háborúnak sok negatív hatása lesz. Teljesen más lett a valóság, kiderült, hogy pozitív” – tette hozzá.
Az orosz munkavállalók mintegy fele a technológiai szektorból érkezhetett, és egy olyan hiányt töltenek be a georgiai gazdaságban, amivel különben nehezen tudtak volna megbirkózni.
A beáramlásnak – ami népességarányosan akkora, mintha hozzánk háromszázezren érkeztek volna – vannak azért negatív hatásai is, például a növekvő kereslet felhajtja az árakat, többek közt az ingatlanpiacon. Tbilisziben a legnagyobb helyi bank, a TBC felmérése szerint idén 75 százalékkal szöktek fel az albérletárak.
A pozitív gazdasági hatások ellenére nem minden georgiai üdvözli az oroszokat (mint a lenti – angol nyelvű – videóból is kiderül), hiszen a két ország közt kevesebb mint másfél évtizede még háború dúlt.
A jövőt a georgiaiak nem építhetik az újonnan érkezőkre, félő, hogy ha véget ér a háború, elveszítik őket, és ez visszaveti a gazdaságot.
Tudnunk kell, hogy a tényezők, amelyek idén hajtják a növekedést, ideiglenesek, és nem garantálnak fenntartható növekedést a következő évekre, tehát indokolt az óvatosság
– idézte a Reuters Dimitar Bogovot, az EBRD régiós főközgazdászát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.