A háztartások és a vállalkozások helyett az állam fizeti ki a földgáz és a távhő decemberi átalánydíját Németországban, az erről szóló törvényt ma a német törvényhozás tartományi kormányokat képviselő kamarája, a Bundesrat is elfogadta – írja az MTI.
Ahogy arról a VG beszámolt, a berlini kabinet már november elején arról döntött, hogy átvállalja a decemberi összegeket a fogyasztóktól, az intézkedés célja, hogy tompítsa az elszabadult energiaárak hatását, ami egyszerre sújtja a háztartásokat, a német középosztályt, valamint a kis- és középvállalkozásokat. Az egyszeri támogatás több mint húszmillió fogyasztónak jár, a háztartások mellett a cégeknek, valamint a kórházaknak és az óvodáknak is.
Nem részesül ebből azonban nagyjából 25 ezer ipari földgáz-nagyfogyasztó, nekik külön támogatási programot indítanak januártól.
Az egyszeri támogatás költsége a FAZ.net tudósítása szerint mintegy 9 milliárd euró, ami 400 forintos árfolyammal számítva 3600 milliárd forintnak felel meg. A kormány tervbe vette az árfékprogramot is, amely a kabinet elképzelései szerint februárban indul, és 2024 tavaszáig tart majd. Ebben az időszakban a földgáz, a távhő és a villamos energia árát is korlátozzák, kilowattóránként 12, 9,5, illetve 40 centben. A kedvezményes ár az előző évi fogyasztás 80 százalékáig jár.
Németországban a földgázpiacon egyszerre okoz gondot a tavaly megindult drágulás, amely Oroszország Ukrajna elleni háborújával további lendületet vett, és a kínálat szűkössége, amely ugyancsak összefügg az Ukrajna elleni orosz támadással.
Az ellátási helyzet azért kritikus, mert csaknem teljesen kiesett az eddigi legnagyobb szállító, Oroszország, amely a háború februári kezdete óta fokozatosan visszafogta a Németországba irányuló exportot, annak ellenére, hogy a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett európai uniós büntetőintézkedések nem érintik a földgáz-kereskedelmet.
A különböző támogatások finanszírozására egy 200 milliárd eurós alapot állítottak fel pénzügyi védőernyő néven, amelyhez a forrást hitelfelvétellel teremtik elő.
Durva bérharc kezdődhet NémetországbanElkezdődtek a bértárgyalások Németország legnagyobb szakszervezete, az IG Metall és a Gesamtmetall munkaadói szövetség között. A vég nélküli áremeléseket látva a szakszervezetek –2008 óta a legnagyobb – 8 százalékos fizetésemelést követelnek. Ugyanakkor a munkaadók szerint a recesszió vége előtt nem lehetséges emelni a béreken. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.